Vhodnosť

Výhody a nevýhody činky


Možno budete potrebovať viac ako jeden pár, aby ste dosiahli účinné cvičenie.

Jupiterimages / obrázky značky X / obrázky Getty

Podľa amerického ministerstva zdravotníctva a ľudských služieb by všetci dospelí mali absolvovať silový tréning najmenej dvakrát týždenne a pracovať so všetkými hlavnými svalovými skupinami. Medzi možnosti, ako to dosiahnuť - mať sadu činiek u vás doma alebo v miestnej telocvični. Činky môžu byť prístupnejšie a o niečo menej strašidelné ako barbells, ktoré používajú ťažké zdviháky, ale keď sa pozriete na výhody a nevýhody, činky majú niektoré výrazné výhody a nevýhody.

Výhoda: Prenosnosť

Získanie tohto silového tréningu je ľahké, keď ste v blízkosti telocvične - alebo blízko vašej domácej telocvične - ale pri cestovaní je to oveľa tvrdšie. Koniec koncov, môže byť ťažké nájsť a potom získať vstupenku pre telocvičňu v novom meste - alebo vziať so sebou svoje voľné závažia, keď chcete mať možnosť urobiť rad mŕtveho ťahu. Ak máte ľahšiu sadu činiek, môžete ich uložiť do auta alebo do kufra, čo z nich robí prenosnú voľbu pre tréning. Ak potrebujete ťažšiu činku, môžete si vybrať typ, ktorý sa naplní vodou, čo vám umožní niesť ich neobsadené a podľa potreby ich naplniť.

Nevýhoda: Výdavky

Aj keď je pravda, že jedna sada činiek je pomerne lacná, veci sa stávajú lepšou, keď zvážite pravidlo „pracovať na únave“. Keď robíte akýkoľvek typ silového tréningu, najefektívnejší spôsob, ako to urobiť, je urobiť jednu sadu 12 až 15 opakovaní a vaše svaly vyčerpať. Pre lavičku to môže znamenať použitie dvoch činiek s hmotnosťou 20 libier; pre rozšírenie triceps by to mohol byť jeden 10 libier. Nielen to, ale ako sa posilníte, činka, ktorá kedysi dobre pracovala na tricepsoch, sa začne cítiť príliš ľahko. Z tohto dôvodu možno budete musieť získať viac ako jednu sadu činiek - alebo dokonca celú sadu viacerých alebo nastaviteľných závaží -, aby ste mohli vykonávať celotelové cvičenie, ktoré pracuje na každej svalovej skupine s únavou.

Výhoda: Všestrannosť

Pretože sú také malé a zaberajú tak málo miesta, ďalšou výhodou činiek je ich voľný pohyb a neuveriteľná všestrannosť. Môžete držať činku nad hlavou, do strany, nad hrudníkom alebo v rukách, ako robíte akýkoľvek počet cvičení. Zvyšujú odolnosť proti tradičným cvičeniam telesnej hmotnosti, ako sú výpady a drepy. Tiež vám umožňujú izolovať jeden sval namiesto toho, aby ste museli zdvíhať oboje. Napríklad by ste mohli urobiť biceps curl s činka, ale musíte držať na to činka oboma rukami. Ak je jedna ruka silnejšia, táto ruka by mohla robiť všetko zdvíhanie.

Nevýhoda: nízka hmotnosť

Ak ste ťažký zdvihák, ďalšou nevýhodou činiek je ich obmedzená váha. Je ťažké nájsť činku, ktorá je ťažšia ako asi 90 libier. To znamená, že ak ste človek, ktorý na lavičke tlačí 250 libier, činky pre vás nebudú pracovať pre každé cvičenie. Malé uchopenie rúk tiež znamená, že pre niekoho bude ťažšie spozorovať vás, keď zdvíhate; Ak sa pokazíte a schudnete, nie je pre priateľa priestor, aby ste ho chytili a ochránili vás pred padajúcou činkou.