Športové

Výhody a nevýhody extrémnych športov


Surfisti môžu riskovať utopenie alebo vyrazenie vlnou.

Digital Vision./Photodisc/Getty Images

Vzrušenie z extrémnych športov priťahuje mnohých, ktorí hľadajú trochu vzrušenia. Snowboarding, surfovanie, skateboarding, voľný beh a ďalšie extrémne športy ponúkajú slobodu fyzického a psychologického náročnosti na výkony, ktoré môžu ostatných atlétov uvrhnúť. Mnohé extrémne športy však majú prvok nebezpečenstva, ktorý prekračuje riziká spojené s tradičným športom. Je dôležité vziať do úvahy výhody aj nevýhody extrémneho športu, ktorý vás zaujíma.

Náhlenie

Mnohí, ktorí sa zúčastňujú extrémnych športov, tvrdia, že to robia pre zhon - adrenalín. Byť v nebezpečnej situácii spôsobuje uvoľňovanie adrenalínu ako súčasť boja alebo reakcie na let, prirodzene určené na to, aby vás neškodilo. Adrenalínová horúčka sa vyznačuje zvýšenou srdcovou frekvenciou, rozšírenými žiakmi a zmenou dýchacích ciest. Tento nárast adrenalínu je tiež sprevádzaný uvoľňovaním endorfínov a dopamínu, ktoré sú spojené s pocitmi eufórie a potešenia. Tí, ktorí sa zúčastňujú na extrémnych športoch, prenasledujú tento pocit, ktorý podľa nich robí šport zábavnejším a vidia túto potešujúcu odpoveď ako výhodu účasti na aktivite.

Fun Plus Fitness

Extrémne športy tiež poskytujú intenzívne cvičenie. Mnoho extrémnych športov vyžaduje, aby ste používali celé svoje telo, a preto môžete vykonávať viac svalových skupín naraz. Extrémne športy tiež posúvajú hranice tela, takže vám môžu pomôcť spáliť kalórie a schudnúť. Napríklad skateboarding na jednu hodinu môže spáliť až 500 kalórií a zároveň zlepšiť rovnováhu, flexibilitu, vytrvalosť a silu svalov. Pretože extrémne športy sú vzrušujúce, predstavujú jednoduchý spôsob, ako sa zapojiť do cvičenia bez toho, aby ste cítili strach z cestovania do posilňovne.

Výlet do nemocnice

Aj keď tí, čo hľadajú vzrušenie, túžia po nebezpečenstve spojenom s extrémnymi športy, riziko zranenia je hlboké. Dá sa tvrdiť, že zranenie je možné pri účasti na akomkoľvek športe. Výšky, vzdialenosti a rýchlosti, ktoré prichádzajú s extrémnymi športy, však drasticky zvyšujú závažnosť zranení, ktoré môžu vzniknúť. Tí, ktorí sa zúčastňujú na týchto typoch aktivít, riskujú zlomené kosti, trauma hlavy a dokonca smrť. Podľa Asociácie parašutizmu Spojených štátov zomiera každý rok na parašutizmus asi 21 ľudí. Aj keď to predstavuje pomerne nízku šancu na smrť, stále je vyššia ako v prípade iných tradičných športov.

Vstupenky a problémy

Mnoho extrémnych športov bolo široko akceptovaných a určilo športovcov, aby zdokonalili svoje zručnosti a súťažili. Je to tak v prípade hier X, ako aj olympijských športov v oblasti lyžovania, bobovania, snowboardingu a ďalších. Avšak tí, ktorí používajú svoje verejné priestranstvá alebo súkromné ​​vlastníctvo, sa môžu dostať do problémov so zákonom. Skateboardisti často riskujú, že dostanú lístky, keď vykonávajú kaskadérske kúsky na parkoviskách, alebo sú požiadaní, aby odišli pri skateboardingu v parkoch a školách. Bezplatní bežci sa tiež môžu dostať do problémov s majiteľmi firiem a policajnými dôstojníkmi pri skákaní z budov, ríms a zábradlí. Pre niektorých vzrušenie nestojí za problém.