Vhodnosť

Výhody a nevýhody kúpania


Plávanie môže byť ideálnym cvičením, ale nie je to pre každého.

Plávanie môže byť ideálnym aeróbnym cvičením, ktoré vám pomôže spáliť kalórie a zlepšiť vaše zdravie. Či už plávate vo svojom vlastnom bazéne, zúčastňujete sa na lekcii vodného aerobiku v miestnej telocvični alebo sa chystáte na ponorenie sa do jazera, môžete využiť toto cvičenie. Avšak, rovnako ako všetky formy cvičenia, plávanie predstavuje určité bezpečnostné riziká a je obzvlášť dôležité zabezpečiť, aby ste boli dostatočne silní plavec na dokončenie rutiny.

Bezpečnosť

Ak máte bolesti kĺbov alebo svalov, plávanie je jednou z najbezpečnejších foriem cvičenia, ktorú môžete robiť, pretože je extrémne malý. Voda pomáha podporovať vaše telo, čo môže uľahčiť pohyb, a tak vám umožní získať cvičenie, ktoré potrebujete, aby ste sa cítili lepšie. Plávanie však predstavuje aj určité bezpečnostné riziká, z ktorých najvýznamnejšie je utopenie. Nikdy plávať sám a vyhnúť sa novým výzvam plávania, napríklad plávaniu v oceáne, keď nie je prítomný plavčík a nemáte záchrannú vestu.

Prístupnosť

Susedské a univerzitné bazény často ponúkajú zľavnené členstvá a lacné skupinové kurzy, čo ich robí veľmi praktickými pre ľudí s rozpočtom a pre tých, ktorí sú na plávanie noví. Plávanie však nemusí byť tak ľahko dostupné ako cvičenie doma, najmä ak musíte ísť k miestnemu bazénu.

Cvičenie aerobiku

Plávanie, podobne ako iné formy aeróbneho cvičenia, spaľuje viac kalórií ako kalistenika alebo vzpieranie a môže vám pomôcť pri chudnutí. Pravidelné aeróbne cvičenie môže tiež zlepšiť náladu, znížiť riziko chorôb, ako je rakovina, cukrovka, obezita, a môže pomôcť zmierniť a predchádzať stavom, ako sú artritída, osteoporóza a svalové napätie. Svoju rutinu plávania si môžete prispôsobiť tak, aby zodpovedala vašej úrovni pohodlia. Pre ľudí, ktorí nenávidia potenie počas cvičenia, môže byť kúpanie ideálne, pretože vodné knôty sa potia a pomáhajú udržiavať vás v pohode.

Plávacie podmienky

Miesto, kde sa rozhodnete kúpať, môže zvýšiť alebo znížiť riziko plávania. Ak plávate v chlórovanom bazéne, chlór by mohol zhoršiť dýchacie ťažkosti, ako je astma, podľa dokumentu z roku 2002 uverejneného v „European Respiratory Journal“. Chlór môže tiež vyschnúť pokožku a vytvoriť na jej vlasoch zelený odtieň, ak ju opláchnete. Existuje tiež malé riziko nákazy vírusom alebo infekciou z verejného fondu, najmä ak nie je správne chlórovaný. Ak sa rozhodnete plávať v jazerách, potokoch alebo v oceáne, môže voľne žijúca zver predstavovať bezpečnostné riziko a silné prúdy môžu zvýšiť riziko utopenia. Ak sa potápate v plytkej vode, existuje tiež riziko vážneho zranenia.