Vhodnosť

Výhody a nevýhody jednorýchlostných bicyklov

Výhody a nevýhody jednorýchlostných bicyklovWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Jednotné rýchlosti sú bežné pre cyklistov a mestských jazdcov.

Darren McCollester / Getty Images Novinky / Getty Images

Jednorýchlostné bicykle sú jednoduché a odolné, čo z nich robí jeden z najbežnejších typov bicyklov. Pojem „jediná rýchlosť“ sa týka hnacej jednotky bicykla, ktorá sa skladá z ozubených kolies a reťazí. Na bicykloch s viacnásobnými rýchlosťami uľahčujú jedno alebo dve prehadzovačky radenie prevodových stupňov, aby sa menilo, koľkokrát sa koleso otáča v porovnaní so kľukami, čo uľahčuje šliapanie pri rôznych stúpaniach a rýchlostiach. Jednorýchlostný bicykel má vlastné výhody a nevýhody v porovnaní s bicyklami s niekoľkými rýchlosťami, ktoré sa všetky týkajú hnacej jednotky.

Poznať rozdiely

Existujú dva hlavné typy jednorýchlostných bicyklov. Voľnobežný bicykel má voľne sa otáčajúce ozubené koleso namontované na zadnom kolese. To umožňuje, aby sa bicykel pri jazde pohyboval bez toho, aby sa kliky otáčali. Tento štýl je obľúbený u začínajúcich jazdcov. Druhá variácia jednorýchlostnej hnacej sústavy je vybavená pevným zadným prevodom, ktorý udržuje otáčanie kľuky kedykoľvek sa koleso pohybuje. To umožňuje jazdcovi spomaliť alebo zastaviť bicykel pomocou pedálov a je obľúbený u pokročilých jazdcov a mestských jazdcov.

Užite si jednoduchosť

Jednorýchlostné bicykle nemajú žiadne ďalšie prevodové stupne. Jedinými pohyblivými časťami na jednom rýchlostnom bicykli sú kolesá, brzdy a kľuky, vďaka ktorým je nastavenie v priebehu času minimálne a jednoduché. Jednorýchlostné bicykle používajú horizontálne výpadky na zadnej časti rámu, aby sa umožnilo nastavenie napínania reťaze v priebehu času, čo udržuje reťaz v napnuti po normálnom obrusovaní, ktoré začína rozširovať efektívnu dĺžku reťaze. Dokonca aj začiatočníci cyklisti môžu vykonať úpravy pomocou predčasných odchodov, pretože na správne vyladenie hnacej jednotky jednorýchlostného bicykla sú potrebné malé znalosti.

Nízka údržba

Vďaka tomuto minimalistickému dizajnu je na jednom rýchlostnom bicykli málo, ktoré sa pri bežnom používaní a starostlivosti môže zlomiť. Jednorýchlostné horské bicykle sú obľúbené, pretože nedostatok prehadzovačiek ich robí odolnejšími pri jazde v teréne, kde zlé pristátie môže narušiť zarovnanie ramena prehadzovačky. Jednorýchlostná hnacia sústava je vynikajúca aj pre mestských jazdcov, ktorí sa spoliehajú na bicykel pri cestovaní po zemi. Pretože ich rýchlosť na rovnom povrchu nie je variabilná, nepotrebujete prehadzovačku.

Zvážte nevýhody

Hlavnou nevýhodou jednorýchlostného bicykla je, bohužiaľ, veľká. Nedostatok viacnásobných rýchlostí znamená, že jazdec sa pri jazde do kopca nemôže posunúť na väčšie ozubené koliesko, ani pri vysokých rýchlostiach nemôže radiť na menšie ozubené koliesko. Tým sa výrazne obmedzuje pohodlný výkon jednorýchlostného bicykla v kopcovitom teréne. Jednorýchlostný bicykel nedokázal držať krok s bicyklom, ktorý je vybavený viacerými prevodovými stupňami naprieč variabilným stúpaním. Viacúčelové kolesá si tiež vyžadujú častejšie náhradné kolesá, pretože oder je skôr rozdelený medzi viac reťazí ako jeden reťaz.

Zdroje (1)