Vhodnosť

Výhody a nevýhody chôdze


Rýchla chôdza spaľuje tuk.

Chôdza je kardiovaskulárne cvičenie, ale pokiaľ sa nevykonáva veľmi rýchlym tempom alebo na veľkú vzdialenosť, nespáli významné kalórie. Napriek tejto nevýhode v porovnaní s inými formami kardio, existuje veľa dobrých dôvodov, prečo chodiť. Pre začínajúcich cvičencov môžu byť ťažšie alebo nebezpečnejšie intenzívnejšie formy kardiovaskulárneho ochorenia. Chôdza je nenáročný a ľahký spôsob, ako postupne zvyšovať svoju fyzickú zdatnosť, aby ste nakoniec mohli vykonávať intenzívnejšie cvičenie. Pre ľudí so zraneniami alebo zdravotnými problémami môže byť chôdza najextrémnejším cvičením, ktoré jej zdravie umožní, ale napriek tomu poskytuje spôsob, ako zostať na najlepšej možnej úrovni kondície.

Chudnúť postupne

Počas dosť času a vzdialenosti vás bude chôdza schudnúť. Zvyšuje príjem kyslíka v tele, čo spôsobuje, že tukové bunky sa uvoľňujú ako palivo. Aj keď chôdza spaľuje viac tuku ako zdroj paliva ako kardioaktivita s vyššou intenzitou, ktorá spaľuje tuky aj uhľohydráty, celková strata hmotnosti alebo redukcia tuku pri cvičení závisí od spálených kalórií. Spálením kalórií približne šesť hodín alebo asi 15 míľ budete spáliť kalórie rovné jednej libre. Pre porovnanie, beh zhorí jednu libru hmotnosti za približne dve hodiny alebo menej alebo asi 10 až 12 míľ.

Posilnite svoje kĺby

Nedostatočné pravidelné cvičenie často vedie k slabým kolenám a kĺbom a zvyšuje pravdepodobnosť stavov kostí a kĺbov, ako je osteoporóza. Chôdza kladie menší dopad na kolená a kĺby ako beh, schodiskové lezenie a iné rýchlejšie kardio cvičenia, ktoré vyvíjajú väčší tlak na kĺby a kosti. Pravidelná chôdza posilňuje vazy kolien a svalov nôh a zároveň redukuje hmotnosť a zaťažuje kolená a kĺby.

Tempo sa pri chôdzi

Pretože opakovane používa rovnaké svaly a kĺby, príliš veľa nesprávneho chôdze môže tiež namáhať a poškodiť kĺby a kolená. Aby ste predišli zraneniu a čo najlepšie využili chôdzu, zahrievajte sa a ochladzujte pomocou nôh. Na zabránenie poraneniam chodidiel noste atletickú obuv navrhnutú na chôdzu s dobre tlmenými podrážkami a dobrou podperou oblúka. Po cvičení je normálna bolesť, ale nepokračujte v programe chôdze, ktorý spôsobuje bolesť. Ak bolesť pretrváva, upravte cvičenie a navštívte svojho lekára.

Zachrániť planétu

Priemerný automobil produkuje 423 g oxidu uhličitého na míľu, čo podľa EPA predstavuje ročne 5,1 metrických ton. Ostatné skleníkové plyny, ktoré tiež produkujú osobné vozidlá - metán, oxid dusný a chladiace médium pre klimatizáciu - majú ešte väčší potenciál globálneho otepľovania. V čase, keď by ste sa napriek tomu venovali cvičeniu, môžete mať úžitok pre seba a pre životné prostredie tým, že namiesto jazdy na pešo dostupné vzdialenosti kráčate pešo. Udržiavanie tela v dobrej kondícii pri chôdzi vám pomôže udržať celoživotnú mobilitu a vo veku bude menej závislý od ostatných.

Vyskúšajte Plávanie alebo Bicyklovanie

Ak je dopad chôdze stále príliš vysoký, existujú aj iné cvičenia, ktoré majú ešte menší dopad ako chôdza. Plávanie a cyklistika cvičia svaly a kolená, ale nevyžadujú, aby bola telesná hmotnosť podporovaná kolenami a inými kĺbmi. Pri plávaní alebo jazde na bicykli je možné schudnúť rýchlejšie ako pri chôdzi. Sú to cvičenia s veľmi nízkym dopadom, ktoré je možné vykonávať pri vyššej kardiovaskulárnej intenzite ako pri chôdzi, zatiaľ čo kolená a kĺby sú menej zaťažené.