Vhodnosť

Cvičenia na zvýšenie obehu


Dokonca aj niečo také jednoduché ako chôdza môže zlepšiť váš obeh.

Jupiterimages / Stockbyte / Getty Images

Zlá cirkulácia môže viesť k vážnym zdravotným problémom, ako sú krvné zrazeniny v dolných končatinách a v najzávažnejších prípadoch strata končatín. Nečinnosť môže mať zásadný vplyv na krvný obeh, takže ak máte problémy s obehom a máte povolenie lekára, začatie cvičebného postupu vám pomôže zlepšiť krvný obeh. Takmer každé cvičenie môže zvýšiť krvný obeh.

Cvičenie aerobiku

Aeróbne cvičenie zlepšuje cirkuláciu v tele, pretože pôsobí na niekoľko hlavných svalových skupín naraz. Niektoré aeróbne cvičenia sa zameriavajú na jednu časť tela viac ako iné a tieto cvičenia sa zameriavajú predovšetkým na obeh v tejto oblasti. Napríklad jazda na bicykli v prvom rade pôsobí na vaše nohy a môže zlepšovať cirkuláciu nôh, ale nemusí to robiť veľa pre cirkuláciu v rukách a pažiach. Skúste každý týždeň meniť svoje aeróbne cvičenie a robiť niekoľko foriem aeróbneho cvičenia - napríklad chôdza, jogging, jazda na bicykli alebo plávanie.

Preťahovanie

Natiahnutie zvyšuje cirkuláciu svalov, ktoré sa napínate, ako aj okolitých oblastí. Najlepšie výsledky dosiahnete tým, že budete musieť natiahnuť každú väčšiu svalovú skupinu - nohy, ruky, hrudník, chrbát a boky. Pretože problémy s obehom nôh sú bežné v nohách, je obzvlášť užitočné napínanie nôh. Pokúste sa robiť každú hodinu tak veľa prestávok, najmä ak musíte dlhšiu dobu sedieť.

Jóga

Jóga kombinuje strečing so silovým tréningom založeným na telesnej hmotnosti a zlepší cirkuláciu v každom svale, ktorý pracujete. Ak chcete dosiahnuť čo najlepšie zlepšenie obehu, vyskúšajte jogu, ktorá predstavuje pózy, ktoré fungujú v každej hlavnej svalovej skupine. Nevykonávajte pózy, ktoré spôsobujú pocit brnenia alebo nespôsobujú znecitlivenie končatín. Napríklad, ak máte v nohách slabý obeh, póza dieťaťa nie je ideálna, pretože sedenie na nohách môže znížiť obeh.

Silový tréning

Rovnako ako strečing, silový tréning zlepšuje prietok krvi do svalov alebo svalov, ktoré pracujete. S rozvojom svalu sa môže zlepšiť aj váš obeh, pretože pracovné svaly si vyžadujú zvýšený prietok krvi. Vyskúšajte širokú škálu cvičení, vrátane cvičení s telesnou hmotnosťou, ako sú drepy a kliešte, strojové cvičenia, ako je lis na nohy a cvičenia s bezplatnou hmotnosťou, ako sú kučery biceps.