Vhodnosť

Výhody behu na bežiacom páse


Použitie bežiaceho pásu pre vaše tréningy rýchlosti poskytuje kľúčové výhody.

Jupiterimages / obrázky X / Getty Images

Či už trénujete na preteky alebo pracujete iba na zlepšení svojej kondície, sprinty na bežiacom páse môžu poskytnúť niekoľko výhod. Použitím bežiaceho pásu pre svoju prácu na rýchlostiach nielen zvýšite svoje celkové tempo behu a posilníte svoje telo, ale získate aj určité výhody, ktoré poskytuje samotný bežiaci pás. Či už ide o nastavenie tempa, alebo o ochranu vnútorného počasia, bežecké pásy vám pomôžu vyťažiť maximum z vášho sprintu, aby ste sa stali rýchlejším a lepším bežcom.

Zvýšený výkon

Začlenenie trenažérov do vášho tréningu vám poskytne výhodu zvýšenej celkovej rýchlosti. Nútením tela rýchlejšie bežať na krátke vzdialenosti získate lepšiu bežiacu ekonomiku, ktorá vám uľahčí normálne tempo (pozri referenciu 2). Bežecké pásy robia váš kardiovaskulárny systém efektívnejším tým, že núti vaše srdce pracovať tvrdšie a tiež vaše nohy silnejšie a výkonnejšie, aby vám pomohli bežať rýchlejšie s menšou námahou (pozri referenciu 2).

Sledovanie rýchlosti a vzdialenosti

Robiť šprinty na bežiacom páse vám dáva výhodu stimulácie a sledovania vašej rýchlej práce. Pretože sprinty a intervaly zahŕňajú presné vzdialenosti a tempo, musíte mať efektívny spôsob, ako zmerať svoje jazdy. Bežecké pásy vám umožňujú sledovať vašu vzdialenosť, tempo a čas a pomáhajú vám zabezpečiť presné cvičenie. A nastavením tempa tiež zmiernite duševný tlak udržiavania tempa na vlastnú päsť, keď vás pás núti jazdiť na určenej úrovni.

Mäkší povrch

Pri šprintoch ponúkajú bežecké pásy výhodu lepšieho odpruženia. Podľa „Runnerovho sveta“ umožňuje odpúšťajúci povrch opasku vaše svaly rýchlejšie zotavenie sa z práce na rýchlostiach (pozri referenciu 1). Pretože bežecké pásy sú vyrobené z mäkších materiálov, ako je guma a plast, spôsobujú pre vaše telo menšie dopady ako betón alebo asfalt (pozri referenciu 4). To je užitočné najmä pri vykonávaní šprintov, pri ktorých vaše nohy narazia na zem vyššou rýchlosťou.

Ochrana pred poveternostnými vplyvmi

Tréningy zamerané na rýchlosť sa líšia od bežných cyklov v tom, že je potrebné udržiavať určité tempo, aby sa zlepšil stav vášho tela. Ak vám silný vietor alebo dážď bránia v behu vaším tempom, môže vás to vrátiť späť do tréningu. Využitím bežiaceho pásu sa vyhnete možnosti vykoľajenia vášho sprintu pri tréningu (pozri referenciu 4). Bez ohľadu na vonkajšie podmienky môžete svoje telo pracovať takou rýchlosťou a vzdialenosťou, akú potrebujete, aby ste držali krok so svojimi cieľmi.

Zdroje (3)