Výživa

Výhody jesť mandle a orechy


Orechy tvoria dôležitú súčasť zdravej výživy, podľa prieskumu uverejneného v časopise Journal of Nutrition v roku 2008 však priemerný Američan konzumuje menej ako štvrtinu unca orechov denne. uncí orechov týždeň, načrtnuté Ústavom medicíny. Konzumujte mandle a iné orechy ako súčasť zdravej výživy, aby ste mohli využívať mnohé zdravotné výhody spojené s ich obsahom živín.

Vlákno

Všetky orechy vám poskytujú prospešnú vlákninu a mandle sú najlepšou voľbou, pokiaľ ide o obsah vlákniny. Konzumácia vlákniny podporuje celoživotné zdravie znížením rizika kardiovaskulárnych chorôb a cukrovky 2. typu. Pomáha tiež pri regulácii hmotnosti a ľudia, ktorí konzumujú orechy pravidelne, majú tendenciu niesť menej telesného tuku ako tí, ktorí ojedinele konzumujú orechy. Mandle obsahujú 3,5 gramov vlákniny na uncu - 13 percent denného odporúčaného príjmu pre ženy a 9 percent denného odporúčaného príjmu pre mužov Ústavu medicíny. Medzi ďalšie orechy bohaté na vlákninu patria pistácie a lieskové orechy - ponúkajú 2,9 a 2,7 gramu vlákniny na uncu.

Zdravé tuky

Mandle a orechy tiež ponúkajú zdravotné výhody vďaka obsahu tuku. Orechy obsahujú nenasýtený tuk, druh tuku, ktorý pomáha udržiavať zdravý srdcový rytmus, zmierňuje škodlivé zápaly a zvyšuje hladinu cholesterolu v krvi. Každá unca mandlí obsahuje 12 gramov prospešného nenasýteného tuku. Niektoré ďalšie druhy orechov ponúkajú ďalšie výhody tým, že poskytujú omega-3 mastné kyseliny. Tieto tuky bojujú proti kardiovaskulárnym chorobám a zohrávajú úlohu vo fungovaní mozgu. Vlašské orechy, vrátane čiernych a anglických odrôd, slúžia ako najlepšie zdroje orechových kyselín omega-3 mastných kyselín.

Vitamíny a minerály

Mandle a orechy sú dodávané s vitamínmi a minerálmi, dvoma druhmi fytonutrientov. Mandle sú obzvlášť bohaté na vitamín E, antioxidant, ktorý zabraňuje poškodeniu tkanív, ako aj meď, minerál, ktorý udržuje zdravú pokožku a podporuje činnosť mozgu. Každá unca mandlí poskytuje približne jednu tretinu denných potrieb medi a polovicu odporúčaného denného príjmu vitamínu E podľa Ústavu medicíny. Ostatné orechy tiež poskytujú základné minerály a vitamíny. Brazílske orechy zvyšujú príjem selénu a niekoľko orechov obsahuje folát, vitamín dôležitý pre kardiovaskulárne zdravie.

Iné benefity

Niektoré z výhod mandlí a orechov pochádzajú z prospešných zlúčenín v koži. Mandľová koža ponúka antibakteriálne vlastnosti, podľa štúdie uverejnenej v „BMC Microbiology“ v roku 2013. Môžu zabíjať H. pylori, druh baktérií spojených s žalúdočnými vredmi. Ostatné orechy tiež poskytujú zdravotné výhody. Napríklad štúdia pistácie ponúka antioxidačnú ochranu, ktorá by mohla pomôcť v boji proti zápalovým ochoreniam a rakovine. Podľa štúdie uverejnenej v publikácii Biochimie v roku 2010.

O autorovi

Sylvie Tremblay je držiteľom magisterského titulu v odbore molekulárnej a bunkovej biológie a má dlhoročné skúsenosti ako výskumný pracovník v oblasti rakoviny a neurovedec. Tremblay so sídlom v kanadskom Ontáriu je skúseným novinárom a blogerom, ktorý sa špecializuje na výživu, fitnes, životný štýl, zdravie a biotechnológiu, ako aj na nehnuteľnosti, poľnohospodárstvo a čisté technológie.