Zdravie

Aké sú cvičenia, ktorým by sa mali ľudia s GERD vyhnúť?


Vytrvalostné cvičenie s vysokou intenzitou môže spustiť GERD.

Michael Greenberg / Photodisc / Getty Images

GERD alebo gastroezofageálna refluxná choroba je časté ochorenie, ku ktorému dochádza, keď sa obsah žalúdka presunie do pažeráka. Kyselina žalúdka môže postupom času poškodiť pažerák, čím sa zvyšuje riziko rakoviny pažeráka. Hoci fyzicky aktívni jedinci trpia na GERD menej pravdepodobné ako ich sedaví náprotivky, niektoré typy cvičenia môžu zhoršiť tento stav, najmä prudké cvičenie krátko po jedle.

GERD a cvičenie

GERD je častý medzi milovníkmi fitness. Až 50 percent športovcov trpí refluxom pri cvičení, podľa American College of Sports Medicine. Ľudia s anamnézou stavu sú s väčšou pravdepodobnosťou pociťovaní GERD počas tréningu. Znížený prietok krvi do žalúdka počas cvičenia môže hrať úlohu pri spúšťaní stavu, ako je dehydratácia, hormonálne účinky, fyzická trauma a zvýšenie brušného tlaku.

Vytrvalostné cvičenie

Tréning vytrvalosti, napríklad cyklistika alebo beh, môže spustiť GERD. Bežci sú zvlášť náchylní na tento stav, pravdepodobne kvôli silám, ktoré pôsobia na žalúdok pri opakovanom pôsobení. Štúdia publikovaná v roku „Medicína a veda v športe a cvičení“ v roku 2003 zistila, že bežci mali pri cvičení pri porovnateľných úrovniach intenzity viac refluxu ako cyklisti. Symptómy GERD bežcov sa tiež po jedle výrazne zhoršili. Hoci štúdia z roku 2003 nezistila súvislosť medzi refluxom a zvyšujúcou sa intenzitou cvičenia, iný výskum naznačuje, že intenzívnejšie cvičenie môže zhoršiť GERD. Štúdia z roku 2001 v časopise "Journal of Kórejská lekárska veda" zistila, že netrénovaní bežci zažili po jedle 70% maximálnej srdcovej frekvencie viac refluxu ako pri 40 percentách.

Cvičenie odporu

Hmotnostný tréning môže byť pre pacientov trpiacich GERD problematickejší ako vytrvalostné cvičenie. Štúdia z roku 2003 „Medicína a veda v športe a cvičení“ tiež porovnávala kulturistov s bežcami a cyklistami. Z troch skupín mali kulturisti počas cvičenia najväčší reflux. Pozícia tela nijako nezmenila. Zdviháky mali rovnaké množstvo refluxu ako stojace, keď ležali. Problém však môže zhoršiť zadržiavanie dychu pri zdvíhaní závaží. Vedci štúdie sa domnievali, že zadržiavanie dychu pri namáhaní by mohlo zvýšiť tlak v bruchu a vyvolať reflux.

Pokyny

Ak máte GERD, vzdanie sa celého cvičenia nie je odpoveďou. Americká vysoká škola športovej medicíny poznamenáva, že pravidelné ľahké až stredné cvičenie môže znížiť výskyt GERD. Cvičenie môže fungovať posilnením zvierača, ktorý udržuje dolný koniec pažeráka uzavretý. ACSM však naznačuje, že osoby trpiace GERD čakajú najmenej tri hodiny po jedle a potom dôkladne cvičia. Chudnutie môže tiež pomôcť, pretože brušný tuk môže vytlačiť žalúdok a zhoršiť príznaky.