Vhodnosť

Výhody trojkolky


Trojkolky vám umožňujú jazdiť, aj keď máte zlú rovnováhu.

Creatas / Creatas / Getty Images

Tri hlavné štýly dospelých trojkoliek sa výrazne líšia od trojkolky, ktorú ste jazdili ako dieťa. Vzpriamená trojkolka udržuje vaše telo v podobnej polohe ako jeho dvojkolesia s dvojkolesím, ale ležiaci batoľa a delta ponúkajú úplne nový spôsob, ako si užiť jazdu. Ležiaca cyklistická poloha je skôr ako sedieť na stoličke ako jazdiť na bicykli. Hoci trojkolesové štýly ponúkajú podobné výhody, ležiace verzie sú najpohodlnejšie.

Jazda na trojkolke

Trik je jednoducho bicykel, ktorý má tri kolesá namiesto dvoch. Toto prídavné koleso mení vzhľad, pocit a jazdu trojkolky, na ktorú si zvykne. Vzpriamené trojkolky jazdia, pedále a riadia ako dvojkolesové bicykle, sú však ťažšie a menej ovládateľné. Ležiace trojkolky majú pedále, ktoré sú umiestnené pred vaším telom a nemajú riadidlá.

Zvýšená stabilita

Tretie koleso trojkolky poskytuje väčšiu stabilitu ako bicykel, čo vám uľahčuje udržiavanie rovnováhy. To znamená, že by ste napríklad mohli pomaly plaziť do kopca bez toho, aby ste sa prepadli. Ak pri jazde na trojkolke narazíte na sypký štrk, môžete namiesto toho, aby ste stratili kontrolu a spadli, len točiť. V porovnaní s bicyklom môže byť pre vás trojica lepšia, najmä ak máte zlú rovnováhu alebo stav, ktorý vám zakazuje bezpečne a pohodlne jazdiť na stojatom bicykli.

Pohodlie

Pulec a trojkolka využívajú sedadlo, ktoré rozdeľuje vašu váhu na veľkú plochu. Väčšie rozloženie hmotnosti znižuje tlak, ktorý by ste inak mohli cítiť na spodku, keď sedíte na menšom sedadle, ktoré sa nachádza na stojatých bicykloch. Pretože sa váš zadok bude cítiť pohodlnejšie, budete môcť jazdiť dlhšie bez bolesti a únavy. Ak sa v dôsledku toho cítite pohodlnejšie a dlhšie jazdíte, môžete spáliť viac kalórií.

Cvičenie

Jazda na trojkolke je príjemným spôsobom cvičenia. Na vzpriamenej trojke vaše nohy a ruky robia väčšinu práce. Keď však vaše nohy sedia pred vami na ležiacich verziách, pri pedále použijete viac svojich hamstringov a základných svalov. Namiesto toho, aby ste bicykel opierali o stojan a stojali vedľa neho, keď ste unavení, môžete si urobiť prestávku a zostať na svojom sedadle.

Keď sa vám viac hodí, môžete tiež zosilniť svoje trojkolkové cvičenie. Zamierte do kopcovitej oblasti na kopcovú cyklistiku, aby ste zvýšili spaľovanie kalórií, alebo jednoducho do cyklu pridajte „sprinty“, aby sa vaše srdce vyčerpalo.