Výživa

Výhody použitia olivového oleja vo vašej strave


Používanie olivového oleja môže pomôcť znížiť hladinu cholesterolu.

Používanie olivového oleja vo vašej strave môže znížiť riziko vzniku chronických ochorení, ako sú srdcové choroby a cukrovka. Skúste nahradiť maslo, margarín a ďalšie jedlé oleje vo vašej strave olivovým olejom. Z tohto stredomorského oleja získate zdravý tuk, antioxidanty a jemnú olivovú arómu.

Potravinové tuky

Tuky v strave, ako je olivový olej, zohrávajú dôležitú úlohu pri poskytovaní energie, udržiavaní zdravej bunkovej membrány a regulácii bunkovej funkcie. Vitamíny A, D, E a K rozpustné v tukoch sa pri absorpcii spoliehajú na tuk v potrave. Tuky prispievajú na gram viac energie ako bielkoviny alebo uhľohydráty. Ak sa snažíte priberať na váhe alebo ťažko konzumujete dostatok kalórií denne, denné používanie olivového oleja vám môže pomôcť dosiahnuť vaše ciele. Podľa US Food and Drug Administration dostanete 119 kalórií už od 1 polievkovej lyžice olivového oleja.

Zdravá forma tuku

Z 1 lyžice olivového oleja získate 13,5 gramu tuku. Asi 11 gramov z tohto množstva pochádza z mononenasýtených a polynenasýtených tukov. Podľa MayoClinic.com tieto tuky môžu zlepšiť vaše zdravie, keď sa konzumujú s mierou, a to tak, že znižujú hladinu cholesterolu, udržiavajú normálne zrážanie krvi, regulujú hladinu inzulínu a stabilizujú hladinu cukru v krvi. Ak trpíte cukrovkou alebo srdcovými chorobami, môže sa váš stav zlepšiť pomocou olivového oleja namiesto jedál s vysokým obsahom nasýtených tukov, napríklad masla.

Fytochemikálie

Rastlinné potraviny obsahujú rôzne druhy a množstvo jedinečných fytochemikálií alebo rastlinných chemikálií. Olivový olej obsahuje tyrosol a hydroxytyrosol, ktoré sú antioxidantmi. Okrem iných výhod môžu tieto zlúčeniny znížiť riziko vzniku chronického ochorenia neutralizáciou škodlivých voľných radikálov vo vašom tele. Podľa článku uverejneného v časopise „Current Alzheimer Research“ v auguste 2011 môžu byť fytochemikálie v olivovom oleji tiež neuroprotektívne a môžu zabrániť Alzheimerovej chorobe.

Použitie

Olivový olej môžete použiť rovnako ako akýkoľvek iný olej v receptoch na varenie, pečenie alebo prípravu šalátových dresingov. V závislosti od odrody oleja môže mať jemnú až stredne silnú olivovú príchuť, ktorá sa dobre páruje so stredomorskými receptami, ako sú homos a bruschetta. Olivový olej skladujte v tmavej, chladnej skrini alebo v chladničke. Vystavenie svetlu a vzduchu môže zhoršiť chuť a zdravie olivového oleja. Ako pri všetkých tukoch, aj v olivovom oleji používajte striedmo, aby ste zabránili zvyšovaniu telesnej hmotnosti z nadbytočných kalórií.