Vhodnosť

Aké faktory určujú energiu použitú pri chôdzi po schodoch?


Ľudia používajú rôzne množstvá energie pri chôdzi po schodoch.

Michael Blann / Digital Vision / Getty Images

Z hľadiska fyziky vykonávajú dvaja ľudia, ktorí kráčajú po tom istom schodisku, rovnaké množstvo práce. Ale ak idete po týchto schodoch rýchlejšie ako iná osoba, využili ste viac energie. Predstavte si napríklad dvoch golfistov, ktorí hojdajú rovnaký klub po presne rovnakých cestách. Ak sa jeden golfista otočí o niečo rýchlejšie - inými slovami, jeho švih zaberie menej času - vytvorí viac energie a zasiahne loptu ďalej. Pokiaľ ide o chôdzu po schodoch, tri faktory určujú, koľko energie musíte použiť.

Výška schodiska

Čím vyššie je schodisko, na ktoré leziete, tým viac krokov musíte podniknúť a tým viac energie musíte použiť. Je zrejmé, že chôdza na jeden krok nevyžaduje toľko energie, ako chôdza po lete s 10 krokmi. Ak chcete vykonať formálny výpočet svojho výkonu, musíte vedieť, ako ďaleko je horná časť schodiska odspodu. Inými slovami, ak meriate schodisko, musíte ho merať vertikálne, nie horizontálne.

Vaša telesná hmotnosť

Je zrejmé, že niesť ťažkú ​​váhu po schodoch si vyžaduje viac energie ako mať nízku hmotnosť. Ale aj keď nič nenosíte, stále musíte tlačiť svoju telesnú hmotnosť proti gravitácii. Čím viac teda vážite, tým väčší výkon musíte na stúpanie po schodoch vytvoriť. Ak chcete vykonať presný výpočet svojho výstupného výkonu, vážte sa a noste rovnaké oblečenie, v ktorom budete chodiť po schodoch.

Výpočet vašej sily

Množstvo energie, ktorú generujete, môžete vyčísliť pri chôdzi po schodoch jednoduchou rovnicou, ktorá vyjadruje váš výkon vo wattoch. Stanovte výšku schodiska v metroch - vynásobte výšku schodiska v palcoch 0,025 a prepočítajte ho na metre. Musíte tiež poznať svoju hmotnosť v kilogramoch - 1 libra sa rovná 0,45 kilogramu. Čas si pešo po schodoch a potom čísla zapojte do rovnice, ktorá uvádza, že sila sa rovná práci rozdelenej podľa času. Vynásobte svoju váhu 9,81 - čo zodpovedá gravitačnej sile - a výsledok vynásobte výškou schodiska. Vydeľte odpoveď podľa času lezenia v sekundách, aby ste zistili, koľko wattov energie ste vygenerovali.

Napríklad, ak je schodisko vysoké 5 metrov, vážite 75 kilogramov a chodíte po schodoch hore po šiestich sekundách, vynásobíte 75 75 9,81, čo dá 735,75 a výsledok vynásobíte piatimi, celkom 3 678,75. Vydeľte výsledok 6, pri celkovom výkone 613 wattov.

Čas potrebný na výstup na schody

Nemôžete zmeniť výšku schodov, ani krátkodobo svoju telesnú hmotnosť. Je však len na vás, ako rýchlo sa po schodoch dostanete po schodoch, a preto koľko potenciálneho výkonu budete využívať. Vaša potenciálna sila je obmedzená silou svalov, ktoré ste použili na stúpanie po schodoch. Ak chcete generovať viac energie, musíte posilniť tieto kľúčové svaly. Skupina svalov štvorhlavého svalstva v prednej časti každého stehna je hlavným pracovným koňom, keď stúpate po schodisku. Pomáhajúce svaly zahŕňajú gluteus maximus vo vašom zadku, adductor magnus na vnútornej strane stehien, plus soleus a gastrocnemius v teľatách. Keď chodíte po schodoch, stabilizujú vás rôzne svaly na nohách, jadre a chrbte.