Vhodnosť

Výhody nosenia cyklistických šortiek


Cyklistické šortky sa oplatia, ak máte v pláne veľa jazdiť.

Ak sa môžete dostať cez spoločenskú prekážku chôdze okolo v tesných cyklistických šortkách, výhody týchto kožou priliehavých nohavíc sú bohaté. Existuje dôvod, prečo každý hlavný konkurenčný cyklista vo všetkých cyklistických disciplínach nosí cyklistické kraťasy. Cyklistika krátka a jej vnútorná podložka, zvaná kamzík, chráni jazdca pred prudkými vibráciami pred normálnymi a off-roadovými podmienkami. Nosenie týchto šortiek môže výrazne zlepšiť váš cyklistický komfort. Na torte sa môže pochváliť predvádzanie silných stehien.

História cyklistických šortiek

Kamzík bol vynájdený v 30. rokoch, keď väčšina cyklistického oblečenia bola vyrobená z vlny. Takmer všetky cyklistické šortky mali nepohodlné švy, ktoré spôsobili trenie a bolesť v sedle, takže do oblasti kontaktu vnútri cyklistických šortiek bol vložený kus kože z antilopy zvanej kamzík. Názov prilepenej antilopy a dnešný moderný kamzík si zachovávajú meno kože, aj keď sú vyrobené z množstva (zvyčajne) syntetických materiálov. Dobrý kamzík je vyplnený penou alebo gélom na zmiernenie bolestivosti dlhých dní v sedle.

Cyklovanie krátkych materiálov

Cyklistické kraťasy sa zvyčajne vyrábajú z rýchloschnúcich syntetických materiálov, ako sú Lycra, spandex, nylon a polyester. Viaceré panely poskytujú alternatívne úrovne rozťažnosti a kompresie tam, kde je to potrebné. Drahšie cyklistické šortky majú lepšie ploché švy na zníženie odierania, vyššiu kvalitu kamzíka a odolnejšie materiály. Cyklistické kraťasy sú k dispozícii aj vo vlne, aj keď oblasť, ktorá je v kontakte so sedlom, je obvykle vyrobená zo syntetického materiálu pre lepšiu odolnosť. Vďaka anatomickému strihu cyklistických šortiek je lepšie nenosiť spodnú bielizeň medzi kamzík a vaše telo.

Výhody cyklistických šortiek

Cyklistické kraťasy chránia vaše najcitlivejšie oblasti pred bolesťou dlhého kontaktu so sedadlom pre bicykel. Trenie vašich vnútorných stehien proti sedadlu bicykla je kompenzované hladkou tvárou krátkeho cyklistického trupu a veľkorysý polstrovaný kamzík ochráni vaše spodné oblasti pred bolestivými vibráciami a bolesťou v dôsledku nárazu. Pozdĺž vašich sedacích kostí pri spodnej časti bokov bude vyplnený dobrý kamzík, aby sa tlak medzi citlivými tkanivami rozdelil medzi vaše nohy. Cyklistické šortky tiež priliehajú k maximalizácii aerodynamiky a vďaka štvorcestným strečovým materiálom poskytujú jazdcovi plnú škálu pohybu. Mierna kompresia, ktorú poskytuje tesne priliehajúci pár cyklistických šortiek, môže zvýšiť prietok krvi do nôh, čo pomáha pri svalovej funkcii a poskytuje tak trochu trvalejšiu silu.

Čo hľadať u kamzíka

Ak chcete zabezpečiť, aby ste čo najlepšie využili kamzíka, budete chcieť, aby mal pri jazde na bicykli všetky vlastnosti, ktoré vám dávajú výhody. Kamzíky špecifické pre pohlavie sú dôležité na zabezpečenie ochrany tam, kde je to potrebné, pretože šírka bedier sa medzi mužmi a ženami líši. Tesné, ale nie zužujúce sa uchytenie je dobré na zabezpečenie ľahkej kompresie stehien. Nakoniec, 3-D anatomická kamzík poskytne väčšiu ochranu ako lacnejšia 2-D kamzík a bude vhodnejšia na zmiernenie nepohodlného tlaku vašich sedacích kostí. Ak sa kamzík nepohodlne krúti, niektoré kamzíkové maslo môže pomôcť namazať vaše vnútorné stehná proti odieraniu.

Zdroje (2)