Výživa

Rýchle uhľohydráty, pomalé uhľohydráty a diéty, ktoré urýchľujú váš metabolizmus


Bagely sú príkladom rýchlych uhľohydrátov, ktoré sa často ukladajú ako telesný tuk

Obrázky Medioimages / Fotodisc / Fotodisc / Getty

Sacharidy sa bežne označujú ako rýchle alebo pomalé, podľa toho, ako rýchlo ich telo strávi. Pomalé uhľohydráty sú tie, ktoré pomáhajú udržiavať hladinu cukru v krvi stabilnú a poskytujú dlhotrvajúcu energiu. Naproti tomu rýchle uhľohydráty môžu spôsobiť zvýšenie hladiny cukru v krvi a následne podporiť priberanie na váhe. Svoj metabolizmus môžete zvýšiť obmedzením rýchlych uhľohydrátov, ktoré vám dodávajú krátku dávku energie, následnou haváriou a zvýšením pomalých uhľohydrátov, ktoré poskytujú trvalú energiu.

Pochopenie glykemického indexu

Glykemický index udáva, ako rýchlo daný uhľohydrát spôsobuje zvýšenie hladiny cukru v krvi. Čím rýchlejšie sa zvýši hladina cukru v krvi, tým viac inzulínu sa telo uvoľňuje. Inzulín je hormón, ktorý pomáha regulovať hladinu cukru v krvi. Ak krv obsahuje príliš veľa cukru, vaše telo uvoľňuje viac inzulínu, aby ho pomohlo odstrániť. Ak sú hladiny cukru v krvi chronicky vysoké, telo sa môže stať rezistentným na inzulín, čo je stav, ktorý bežne vedie k cukrovke 2. typu. Aby ste tomu zabránili, konzumujte uhľohydráty, ktoré majú nízku hladinu glykemického indexu a nespôsobujú hroty cukru v krvi.

Rýchle sacharidy vás tučnia

Vyhnite sa rýchlym sacharidom, pretože spôsobujú špičky cukru v krvi, ktoré potom vyvolávajú prudký nárast inzulínu. Inzulín následne pracuje na ukladaní prebytočného cukru v krvi vo forme telesného tuku. Príklady potravín s vysokým glykemickým indexom zahŕňajú zemiaky, cukríky, sladké cereálie, kuskus, cestoviny z bielej múky, ovocné šťavy, biely chlieb, praclíky, slané sušienky, biela ryža, makaróny a syry, bagely a instantná ovsená múka. Všeobecne platí, že akýkoľvek cukor s vysokým obsahom cukru alebo spracovaný uhľohydrát je vysoko na glykemickom indexe a treba sa mu vyhnúť.

Pomalé sacharidy vám dodávajú energiu

Pomalé uhľohydráty sú ideálne pre energiu, pretože spúšťajú pomalý rast hladiny cukru v krvi a postupné uvoľňovanie inzulínu, ktorý neustále vyťahuje cukor z krvi za účelom energie. Potraviny s nízkym obsahom glykemického indexu sú nízko cukor, nespracované alebo minimálne spracované uhľohydráty. Napríklad sto percent kamenného chleba z celého kameňa má nízky glykemický index, na rozdiel od oveľa vyššieho hodnotenia bieleho chleba, ktorý pochádza z rovnakých surovín, ale má oveľa väčšie spracovanie. Medzi ďalšie príklady potravín s nízkym glykemickým indexom patria ovsené vločky, ovsené vločky, ovsené vločky, ovesné vločky, väčšina ovocia, zelenina, cestoviny a väčšina strukovín, vrátane obličkových fazúľ, čiernych fazúľ, šošovice, pinto fazule a cíceru.

Pomalé sacharidy pre rýchly metabolizmus

Aj keď to môže znieť kontraintuitívne, rýchle uhľohydráty spomaľujú metabolizmus, zatiaľ čo pomalé uhľohydráty môžu pomôcť zrýchliť váš metabolizmus. Odborník na výživu a fitnes Dr. Len Lopez poznamenáva, že jesť pomaly sa spaľujúce uhľohydráty s nízkym glykemickým indexom vám môžu pomôcť schudnúť a udržať ho tak, že počas celého dňa držíte svoje telo v zóne spaľovania tukov. Cukry s vysokým glykemickým indexom robia pravý opak a spúšťajú ukladanie tukov, čo zase spomaľuje metabolizmus.