Výživa

Dieta na spaľovanie tukov


Shilstone dáva praktické odporúčania pre zdravé stravovanie.

Jupiterimages / Pixland / Getty Images

Mnoho diét ponúka krátkodobé výsledky chudnutia, často však priberiete na váhe z dlhodobého hľadiska. Mackie Shilstone, autor knihy „The Fat Burning Bible“, tvrdí, že jeho strava je trvalý spôsob stravovania, ktorý vám pomôže schudnúť a udržať ho v dlhodobom horizonte. Ústrednou stravou je pomer makronutrientov v pomere 40, 30, 30 a nízko glykemický potravinový plán, ktorý podľa Shilstone podporuje chudnutie. Aj keď neexistujú žiadne klinické dôkazy, ktoré by poukazovali na to, že pomer 40, 30, 30 má výhody pri chudnutí, zdá sa, že po diéte s nízkym obsahom glykémie podporuje chudnutie.

Buzz

Shilstone tvrdí, že jesť vyvážený pomer uhľohydrátov, bielkovín a tukov maximalizuje váš potenciál na chudnutie. Odporúča získať 30 percent vašich kalórií z bielkovín, 40 percent z glykémií s nízkym obsahom glykémie - a 30 percent zo zdravého tuku. Jeho odporúčania pre bielkoviny a tuky sú v rozmedzí odporúčanom lekárskym ústavom, ktorý vytvára Američanom odporúčané denné stravovacie návyky. Odporúčanie spoločnosti Shilstone pre uhľohydráty je o niečo nižšie ako minimum 45 percent, ktoré odporúča IOM, čím ho porovnáva s inými nízko glykemickými diétami. Kým chýba odborná revízia „Biblie na spaľovanie tukov“, existujú klinické údaje na podporu nízko glykemických plánov stravovania. Vedci vo Francúzsku zistili, že po nízko glykemickej strave iba päť týždňov došlo k zlepšeniu lipidov, zníženiu celkovej hmotnosti tukov a zvýšeniu chudej hmoty u nediabetických mužov s nadváhou, hoci hmotnosť zostala nezmenená. To naznačuje, že nízko glykemická strava podporuje zdravšie zloženie tela. Výsledky štúdie sú publikované v časopise "Diabetes Care" v máji 2002.

Maximalizácia kapacity spaľovania tukov

Podľa spoločnosti Shilstone jesť správne množstvo uhľohydrátov, bielkovín a tukov maximalizuje váš potenciál spaľovania tukov. Odporúča, aby ste zo 30% kalórií získali chudé bielkoviny. Bielkoviny sú nevyhnutné na opravu a údržbu vášho tela. Pomáha budovať svalovú hmotu a vyrovnávať hladinu cukru v krvi. Kladie dôraz na výber kuracích prsia bez kože, 95 percent chudého mletého hovädzieho mäsa, nízkotučné kusy hovädzieho mäsa, ako sú bedrá, morky, sójové výrobky a všetky druhy rýb. Môžete tiež zahrnúť mliečne výrobky s nízkym obsahom tuku a bez tuku. Zamerajte sa na bielkoviny pri každom jedle.

Spojenie uhľohydrátov

Strava „spaľovanie tukov“ navrhuje získať 40 percent vašich kalórií z toho, čo Shilstone nazýva „správnymi“ druhmi uhľohydrátov. To sa týka uhľohydrátov s nízkym obsahom glykémie. Potraviny s nízkym až stredným glykemickým indexom sa trávia pomaly a spôsobujú postupný rast hladiny cukru v krvi, čo pomáha udržiavať rovnováhu glukózy. Potraviny s vysokým obsahom GI podľa Shilstona spôsobujú zvýšenie hladiny cukru v krvi, čo podporuje ukladanie tukov. Príklady „dobrých“ uhľohydrátov zahŕňajú zeleninu, celé zrná a fazuľa. Vyhnete sa vysokým glykemickým uhľovodíkom, ako je biely chlieb, biela ryža, pečivo, stolový cukor a biele zemiaky. Pri diéte „Spaľovanie tukov“ sa snažíte jesť najmenej päť druhov ovocia a zeleniny každý deň.

Boj proti tuku

Spoločnosť Shilstone odporúča získať 30 percent kalórií zo zdravých tukov. Pri diéte „Spaľovanie tukov“ obmedzíte príjem nasýteného tuku a kladiete dôraz na nenasýtené zdroje tuku. Podľa Shilstona sú najlepším zdrojom tuku rastlinné oleje, orechy a avokádo. Získate tiež základné tuky z rýb a iných morských živočíchov. Nasýtené tuky sa nachádzajú v plnotučných mliečnych výrobkoch, mäse a spracovaných potravinách. Svoj príjem nasýtených tukov budete môcť obmedziť výberom nízkotučného mlieka, chudého mäsa a vyhýbaním sa rafinovaným potravinám s vysokým obsahom tuku.

Spodný riadok

Teória, že po vysokej glykemickej strave podporuje prírastok hmotnosti v dôsledku zvýšeného množstva inzulínu, nie je vo vedeckej literatúre dobre zavedená. Štúdie na zvieratách však túto hypotézu podporujú. V Austrálii vedci z University of Sydney porovnali účinky diéty s vysokým obsahom glykémie v porovnaní so stravou s nízkym obsahom glykémie na telesný tuk a hladinu inzulínu u potkanov. Vysoko glykemická strava mala za následok vysoké východiskové hladiny inzulínu alebo hyperinzulimiu a zvýšenú inzulínovú odpoveď na glukózu, ako aj vyšší telesný tuk. Výsledky boli uverejnené v januárovom čísle "Journal of Nutrition".