Výživa

Nežiaduce reakcie na konzumáciu pšeničných výrobkov


Ak ste na produkty citlivé z pšenice, môžu sa objaviť bolesti hlavy.

Jupiterimages / Comstock / Getty Images

Ak po konzumácii pšeničných produktov pociťujete nepríjemné vedľajšie účinky alebo máte alergickú reakciu, môžete trpieť neznášanlivosťou lepku, ako je napríklad celiakia alebo alergia na pšenicu. Celiakia je autoimunitné ochorenie, ktoré je spôsobené konzumáciou lepku, proteínu, ktorý sa nachádza v pšenici zrna, raže a jačmeňa, zatiaľ čo alergia sa objaví, keď imunitný systém reaguje na ľubovoľný počet proteínov v pšenici. Citlivosť na celiak, ktorá nie je celiakia, často označovaná jednoducho ako intolerancia na lepok, spôsobuje po konzumácii lepku vo vašom tele stres.

Bolesť brucha

Ak je vaša reakcia spôsobená celiakiou, jedným z najbežnejších a najbežnejších nepriaznivých príznakov je bolesť žalúdka. Čoskoro po jedle môžete pociťovať plyn, nadúvanie, bolesti brucha, nevoľnosť alebo zvracanie. Je tiež bežné mať striedavú zápchu a hnačku z konzumácie pšeničných výrobkov. Ak trpíte celiakiou a máte nepríjemné tráviace vedľajšie účinky pri konzumácii pšenice, môže dôjsť k podráždeniu a zápalu sliznice sliznice. V priebehu času to môže viesť k poškodeniu čriev alebo problémom s absorpciou živín.

Neurologické symptómy

Okrem problémov s trávením môžete po konzumácii pšeničných produktov pociťovať bolesti hlavy alebo zahmlievanie, ak máte lepšiu citlivosť alebo celiakiu. Podľa Národnej nadácie pre informovanosť o celiakii sa zdá, že u ľudí s citlivosťou na celiakiu bez citlivosti sa vyskytujú bolesti hlavy a gastrointestinálne príznaky viac ako u pacientov s celiakiou. Ale pri oboch stavoch môžete pociťovať necitlivosť alebo brnenie v pažiach, rukách alebo nohách. Ak trpíte celiakiou a naďalej jete pšenicu, môže sa u vás v priebehu času vyvinúť periférna neuropatia, úzkosť alebo depresia, tvrdí Centrum pre celiakiu University of Chicago.

Iné príznaky

Podľa University of Chicago bolo zdokumentovaných viac ako 300 rôznych príznakov intolerancie lepku a celiakie. Ak sa u vás po konzumácii pšenice objaví kožná vyrážka, bolesť kĺbov alebo únava, môžete na ňu byť citliví. Vývoj ďalších symptómov môže trvať dlhšie a nemusí sa objaviť bezprostredne po konzumácii pšenice raz. Niektoré z týchto dlhodobých príznakov zahŕňajú anémiu, stratu hmotnosti, bolesť v ústach, zmenu farby zubov, neplodnosť a osteoporózu.

Príznaky alergie na pšenicu

Niektoré nežiaduce reakcie, ktoré sa objavia po konzumácii pšenice, sú špecifickejšie na alergiu na pšenicu. Podľa MayoClinic.com medzi príznaky alergie na pšenicu patrí opuch, svrbenie alebo podráždenie hrdla a úst. Môžete tiež pociťovať upchatie nosa, svrbenie alebo polievanie očí a problémy s dýchaním. Pri alergii na pšenicu sa môžu vyskytnúť aj vedľajšie účinky na trávenie, ako je hnačka, nevoľnosť a kŕče. V niektorých prípadoch sa u ľudí s alergiou na pšenicu môže vyskytnúť anafylaxia, potenciálne život ohrozujúci stav, ktorý zahŕňa napätie v krku, bolesť na hrudi, ťažké dýchanie, ťažkosti s prehĺtaním, bledú pokožku, závraty, mdloby alebo rýchly srdcový rytmus. Ak sa u vás vyskytnú tieto nežiaduce reakcie, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.

Vyhýbanie sa nepriaznivým reakciám

Ak sa u vás vyskytne ktorýkoľvek z týchto príznakov po konzumácii pšeničných výrobkov, požiadajte svojho lekára o diagnózu celiakie, citlivosti na celiakia alebo alergie na pšenicu. Jediné ošetrenie týchto rôznych foriem intolerancie gluténu spočíva v prísnej strave bez pšenice a bezlepku. Keď prestanete jesť pšenicu, vaše príznaky by mali ustupovať. University of Chicago poznamenáva, že zlepšenie celiakie sa môže prejaviť okamžite, ale liečenie akýchkoľvek poškodení čriev môže trvať šesť až 18 mesiacov.