Vhodnosť

Čo je to kvasenie, ktoré sa stane, keď sa vytvorí kyselina mliečna a vaše svaly sa budú bolieť?

Čo je to kvasenie, ktoré sa stane, keď sa vytvorí kyselina mliečna a vaše svaly sa budú bolieť?


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Hromadenie kyseliny mliečnej vo svaloch môže spôsobiť bolesť počas cvičenia - ale nie neskôr.

Photodisc / Photodisc / Getty Images

Carl Scheele objavil kyselinu mliečnu takmer pred 240 rokmi. Táto fascinujúca látka však aj dnes zostáva málo pochopená. Po väčšinu času vedci prezentovali kyselinu mliečnu ako nežiaduci vedľajší produkt. Ešte horšie je, že ho ponúkli ako démona, ktorý spôsobuje, že vaše svaly horia a cítia sa bolestivé, keď nemôžete prijať dostatok kyslíka. Až nedávno sa objasnila pozitívna úloha kyseliny mliečnej v zdraví a chorobách. Kyselina mliečna slúži v celom tele ako režisér a posol. Koordinuje a komunikuje medzi bunkami a vnútri nich. A podporuje to veľa anaeróbnych a aeróbnych procesov. Stále existuje niekoľko mýtov o kyseline mliečnej v školiacich manuáloch a populárnych časopisoch.

Tip

 • Kyselina mliečna má zlú povesť, ale hrá dôležitú úlohu pri koordinácii a komunikácii medzi bunkami a vnútri nich.

Kyselina mliečna znižuje hodnoty pH

Vedci určujú pH pomocou merania vodíkových iónov prítomných v roztoku. Čím vyššia je koncentrácia iónov vodíka, tým nižšie je pH. Vyvážený systém má pH 7,0. Kyslý systém má teda pH nižšie ako 7,0. Kyselina mliečna má veľkú koncentráciu vodíkových iónov a pH 3,9. Pri testovaní v laboratórnom prostredí okyslí vodu. Niektorí vedci však tvrdia, že tento proces sa vo vašom tele nevyskytuje. Napríklad list Roberta Robergsa a spolupracovníkov z fyziológie z januára 2018 uvádza, že kyselina mliečna v žiadnom živom organizme neexistuje, pretože vaše telo sa neustále usiluje o rovnováhu pH. Namiesto toho tvrdia, že nekyslý laktát, a nie kyselina mliečna, sú konečným produktom metabolizmu záťaže. Napriek tomu solídny vedecký výskum odmieta tento zvláštny nápad. V priamej odpovedi spoločnosť Qi Qian uvádza argumenty, že kyselina mliečna zostáva jedinou príčinou záťažovej acidózy. Tento technický výraz sa vzťahuje na „popálenie“, ktoré sa vám počas cvičenia dostane príliš intenzívne.

Kyselina mliečna reaguje na kmeň

Tento pocit pálenia, nanešťastie, viedol k ďalšiemu mýtu o kyseline mliečnej. Tento pocit bolesti spôsobil, že ľudia vnímali kyselinu mliečnu ako démona zodpovedného za bolesť svalov. Dokument z apríla 2018 o Cell Metabolism sa pokúša odhaliť tento mýtus. V tomto článku George Brooks tvrdí, že kyselina mliečna vám ponúka namiesto stresového markeru kmeňový marker. Autor sa zameriava na kyselinu mliečnu ako palivo potrebné na tvrdé cvičenie. Ďalej to považuje za nástroj na liečenie. Tento názor podporuje recenzia Shiren Sun a kolegov z fyziológie z novembra 2017. Títo vedci ukazujú, ako kyselina mliečna znižuje zápal, aktivuje imunitu a lieči rany. Hrá tiež dôležitú úlohu pri tvorbe pamäte a ochrane mozgu.

Kyselina mliečna zostáva nezávislá od kyslíka

Louis Pasteur, v roku 1861, poznamenal, že kvasinky spotrebujú viac cukru v prostredí s vysokým obsahom kyslíka. V priebehu rokov sa „Pasteurov efekt“ postupne rozrastal v myšlienku, že vysoké hladiny kyslíka spôsobujú nízke hladiny kyseliny mliečnej. Neskôr vedci ďalej rozšírili myšlienku, že nízke hladiny kyslíka spôsobujú vysoké hladiny kyseliny mliečnej. V roku 1924 Archibald Hill špekuloval, že hladiny kyseliny mliečnej sa počas náročného cvičenia zvýšili kvôli nedostatku kyslíka. Karlman Wasserman použil túto myšlienku na vytvorenie koncepcie „anaeróbneho prahu“ v roku 1964. Wasserman predpokladal, že intenzívne cvičiaci subjekt nakoniec nedokáže správne vyčistiť rýchlo rastúcu kyselinu mliečnu. Tiež predpokladal, že túto reakciu vyvolala kyslíková dysfunkcia. Napriek tomu moderní vedci tieto predpoklady odmietli. List Rinalda Belloma a spolupracovníkov v New England Journal of Medicine z marca 2015 uvádza mnoho príkladov toho, ako sa údajný vzťah laktát-kyslík pri podrobnej kontrole rozpadá. Napríklad hladina kyseliny mliečnej naďalej stúpa pri maximálnom výkone športovcov s úplným okysličovaním. Tiež zostávajú konštantné u športovcov pracujúcich v prostredí s nízkym obsahom kyslíka. Celkovo tieto zistenia naznačujú, že nízky obsah kyslíka môže v niektorých, ale nie vo všetkých situáciách vyvolať produkciu kyseliny mliečnej.Komentáre:

 1. Kendric

  Where here against authority

 2. Roger

  argumentovať sa dá tak donekonečna.

 3. Akinocage

  Brilantná myšlienka

 4. Mazatl

  myslím, že sa mýliš. Dokážem obhájiť svoju pozíciu. Napíšte mi na PM.Napíšte správu