Výživa

Adzuki Vs. Fazule Cannellini na diéte s nízkym obsahom sacharidov


Fazuľa Adzuki je výživným zdrojom bielkovín.

Hemera Technologies / AbleStock.com / Getty Images

Fazuľa vrátane fazule adzuki a cannellini poskytuje významné množstvo bielkovín, vlákniny, vitamínov a minerálov. Podľa rozšírenia North Dakota State University môžu pomôcť znížiť riziko cukrovky, rakoviny, srdcových chorôb a obezity. Nie je však vždy ľahké ich zaradiť do nízkokarbovej stravy. Fazuľa Cannellini môže byť lepšou možnosťou ako fazuľa adzuki, pretože obsahuje menej uhľohydrátov.

Celkový obsah sacharidov

Fazuľa má pomerne vysoký obsah uhľohydrátov, preto ich možno budete musieť obmedziť, ak ste na diéte s nízkym obsahom sacharidov. Jedna polovica šálky varených zŕn adzuki obsahuje asi 147 kalórií a 28,5 gramov uhľohydrátov. Namiesto toho si vyberte zrnko cannellini a za rovnaké množstvo fazule získate 112 kalórií a 20 gramov uhľohydrátov.

Čisté sacharidy

Aj keď obsah uhľohydrátov v zrnách môže znieť vysoko, má tiež vysoký obsah vlákniny. Vláknina sa nestrávi, takže veľa ľudí s nízkym obsahom sacharidov ju odčítava od celkového množstva uhľohydrátov, aby sa stanovili čisté uhľohydráty. Každá porcia fazule adzuki obsahuje 8,4 gramov vlákniny, čím sa získa čistý cukor 20,1 gramu, a každá porcia fazule Cannellini má 6 gramov vlákniny, čo znamená, že sacharid má 14 gramov.

Povolené sacharidy

To, či budete schopní zaradiť niektorý z týchto druhov bôbov do nízkokarbovej stravy, závisí od toho, ktorú diétu dodržiavate a od ktorej fázy diéty ste. Napríklad prvá fáza každej stravy Atkins a South Beach Diet umožňuje iba asi 20 gramov uhľohydrátov denne. Druhé fázy však umožňujú až 60 gramov a 90 gramov za deň. Pravdepodobne sa budete chcieť vyhnúť fazuli počas prvej fázy, ale mali by ste byť schopní naplánovať podávanie fazule adzuki alebo cannellini počas neskorších fáz stravovania.

Odporúčaný príjem sacharidov

Nízkotučné diéty odporúčajú získať oveľa menej uhľohydrátov, ako je obvyklých 45 až 65 percent kalórií odporúčaných pre Američanov v roku 2010 pre výživu. Registrovaná dietetička Joan Salge Blake odporúča minimálne 130 gramov uhľohydrátov denne, aby sa zabezpečilo, že váš mozog bude mať dostatok glukózy na správne fungovanie v recenzii na webovej stránke Akadémie výživy a dietetiky. Je lepšie zamerať sa na získanie väčšiny vašich uhľohydrátov z potravín, ktoré majú nízku glykemickú záťaž, čo znamená, že tie, ktoré nespôsobujú veľké zvýšenie krvného tlaku, ako sú fazuľa, celé zrná, ovocie a zelenina, namiesto toho, aby prísne obmedzili príjem uhľohydrátov. , odporúča Medical Center University of Maryland.