Zdravie

Vývoj plodu bratských dvojčiat

Vývoj plodu bratských dvojčiatWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Bratské dvojčatá môžu byť rovnaké alebo rôzne pohlavia.

Jupiterimages / Comstock / Getty Images

Mať dieťa je v rodičovskom živote výnimočný čas a dvojičky môžu byť obzvlášť vzrušujúce. V prípade bratských dvojčiat sa oplodnia a vyvíjajú dve samostatné vajcia. Aj keď vývoj každého plodu v dvojčete je v podstate rovnaký ako v prípade jediného plodu, pre materské lono matky sú potrebné určité špeciálne úpravy, aby podporili dve deti vývojom plodu.

Bratské dvojčatá

Podľa preskúmania z roku 2008 uverejneného v dokumente „Human Reproduction Update“ je jedna z 30 osôb v USA alebo Európe dvojča. Tieto štatistiky sa však líšia v iných častiach sveta, od 1 v 70 v Ázii po 1 v 12 v niektorých častiach Afriky. Asi dve tretiny dvojčiat sú bratské dvojčatá, technicky sa nazývajú dizygotické dvojčatá, pretože existujú dve samostatné oplodnené vajíčka. Na rozdiel od identických dvojčiat, ktoré sú geneticky úplne podobné, bratské dvojčatá majú rovnaký stupeň genetickej podobnosti ako iní súrodenci. Pretože bratské dvojčatá sa vyvíjajú zo samostatných vajíčok, môžu mať rôzne pohlavia alebo rovnaké pohlavie. Genetický makeup matky je pravdepodobne čiastočne zodpovedný za bratské dvojčatá, pretože majú tendenciu sa vyskytovať v materských rodinách. Pravdepodobnosť, že žena bude mať bratské dvojčatá, sa tiež zvyšuje, ak má viac ako 35 rokov a je asi 5-krát pravdepodobnejšie, že sa zopakuje v neskoršom tehotenstve po narodení prvej skupiny bratských dvojčiat. Vysoké hladiny hormónu hypofýzy nazývaného FSH tiež predisponujú ženu k tomu, aby mala bratské dvojčatá, hoci dôvod na to nie je dobre známy. Určité liečby neplodnosti zvyšujú pravdepodobnosť, že žena ovuluje 2 alebo viac vajíčok v danom mesiaci, čo zvyšuje jej šancu mať bratské dvojčatá.

Skorý vývoj

Keď sa plod implantuje do materského lona, ​​jednou z prvých a kritických udalostí v jeho vývoji je rast placenty, ktorá je čiastočne tvorená plodom a čiastočne maternou matkou. V skorom vývoji plodu bratských dvojčiat začína každé embryo tvoriť placentu nezávisle od ostatných. Avšak niekedy sa jedna alebo viac častí placenty z každého embrya navzájom spojí, v závislosti od toho, ako blízko sú dve miesta implantácie k sebe. Ak sa obe implantáty umiestnia na tej istej strane maternice alebo blízko jej hornej oblasti, môžu sa placenty čiastočne zväčšiť, keď sa zväčšia. Na rozdiel od rovnakých dvojčiat však bratské dvojčatá majú vždy samostatné membrány obklopujúce každý plod a oddelené pupočné šnúry. Počas prvého trimestra sa u oboch plodov vyskytujú v podstate rovnaké vývojové udalosti. Každý plod začína nadobúdať tvar ľudského tela, rozvíjať rozpoznateľné ramená a nohy a začínajú sa tvoriť základné orgánové systémy. Na konci 9 týždňov má každý plod v bratskom páre obvykle dĺžku asi 1 palec.

Neskorší vývoj

Od približne 9. týždňa do narodenia zahŕňa vývoj plodu u bratských dvojčiat konečný vývoj všetkých orgánových systémov v príprave na narodenie. Ak je jedným z novorodencov samec, rozvinie sa rozpoznateľný penis asi do 12. až 14. týždňa. Obličky začnú fungovať medzi 9. a 12. týždňom a produkujú moč, ktorý sa stane súčasťou plodovej vody. Počnúc 13. týždňom obidve plody rýchlo rastú a začnú ukladať vápnik do kostí, čo lekárovi umožní vidieť svoje kostry na röntgenovom snímaní do 16. týždňa. Po 16. týždni dvojčatá naďalej rastú - ale pomalším tempom. Počas tohto obdobia každé dieťa priberá na váhe a trochu podkožného tuku. Aj keď ich miera rastu je vo všeobecnosti podobná ako u jedného dieťaťa, každé dvojča môže mať pri narodení o niečo menšiu hmotnosť ako jedno dieťa bez dieťaťa. Niekedy môže byť jedno dvojča väčšie ako jeho súrodenec pri narodení, čo sa nazýva nesúhlas. Môže to byť spôsobené genetickými rozdielmi medzi deťmi alebo jemnými rozdielmi v zásobovaní krvi spôsobenými umiestnením každej placenty v lone.

Chimerizmus a ďalšie otázky

Počas skorého vývoja samostatných placentách bratských dvojčiat sa môžu krvné cievy z každej placenty spojiť a vytvoriť spojenie nazývané anastamóza. Aj keď to vo všeobecnosti nemá negatívny vplyv na budúci vývoj plodu, môže to viesť k situácii nazývanej krvný chimerizmus, v ktorej má každé dvojča červené krvinky z druhého dvojčaťa po narodení. Zvyčajne sa zistí, keď majú dvojčatá krvný test po narodení, a chimérizmus krvi sa vyvíja asi u 8 percent bratských dvojčiat a nemá žiadny vplyv na budúci vývoj dieťaťa. Pretože bratské dvojčatá sú geneticky odlišné, ich pravdepodobnosť vzniku problému založeného na genetike je rovnaká ako v prípade akéhokoľvek iného páru súrodencov. Pretože však majú materinskú maternicu, je pravdepodobné, že každá z nich bude ovplyvnená akýmkoľvek potenciálne škodlivým environmentálnym faktorom, napríklad alkoholom konzumovaným matkou. Ak máte rodinnú anamnézu bratských dvojčiat a ste tehotná alebo plánujete otehotnieť, porozprávajte sa o prenatálnej starostlivosti a iných záležitostiach týkajúcich sa otehotnenia so svojím rodinným lekárom alebo pôrodníkom, ktorý vám môže poradiť o najlepšom spôsobe starostlivosti o vašu situáciu.

Zdroje (1)