Zdravie

Zlomenina zlomeniny prstov po hyperextension


Zlomeniny čipu hyperexenzie sa zvyčajne dajú pozorovať na röntgenovom snímaní.

Thinkstock Images / Comstock / Getty Images

Vaše prsty sú počas každodenných činností neustále vystavené potenciálnym nebezpečenstvám, vďaka ktorým sú zraniteľné. K zraneniam hyperextenzie dochádza, keď je stredný kĺb prstu ohnutý dozadu za priamu polohu. Ak je ohybová sila dostatočne veľká, môže hyperexenzia spôsobiť zlomeninu kosti. Toto sa zvyčajne stáva, keď sa ligament pred kĺbovými slzami zoberie so sebou malý kúsok kosti.

Prehľad

Poranenia prstov s hyperexenziou sú bežné pri traume s vysokým dopadom, napríklad pri zasiahnutí lopty prstom. Toto zvyčajne spôsobuje dislokáciu prostredného kĺbu prsta, čo znamená, že kosti sa pohybujú mimo normálnej polohy. Zlomeniny sa často vyskytujú v spodnej časti strednej prstovej kosti. Na zistenie týchto zranení sa röntgenové lúče odoberú zo strany prsta. Liečba je založená na rozsahu poškodenia kostí. Zlomenina triesky zahŕňa menej ako 30 percent plochy povrchu kosti a je považovaná za stabilnú, čo znamená, že nevyžaduje chirurgický zákrok.

Liečba

Zlomeniny čipu hyperexenzie sa dlahujú so stredným kĺbom ohnutým približne na 30 stupňov. Dlaha sa aplikuje na chrbát prstu, aby sa mohol ohnúť. Účelom dlahy je zabrániť tomu, aby sa kĺb úplne uzdravil, kým sa kosť uzdraví. Dlaha sa zvyčajne nosí po dobu 3 týždňov. Niekedy sa dlaha upravuje každý týždeň po 10 stupňoch, aby sa prst pomaly narovnal.

Niektorí lekári sa rozhodnú preťať prst v úplne priamej polohe, čo umožňuje pohyb kĺbov počas 7 až 10 dní. Po uplynutí tejto doby je prst obvykle zabalený do prstu vedľa neho po dobu približne 6 týždňov, aby poskytoval podporu a zároveň umožnil pohyb prsta.

Terapia

Liečba rúk, ktorú poskytuje špecializovaný odborný lekár alebo fyzioterapeut, sa často predpisuje po hyperextenznom poranení prsta. Liečba zvyčajne zahŕňa masážne a baliace techniky na zníženie opuchu prstov, manuálne naťahovanie terapeutom a prispôsobenie dlahy. Rozsah pohybových cvičení je predpísaný na udržanie flexibility neovplyvnených kĺbov prsta. Kontrolované cviky sa vykonávajú na pohyb zraneného kĺbu bez narušenia miesta zlomeniny.

Posilnenie

Posilňovacie cvičenia sa môžu začať, keď sa zlomenina zlomeniny uzdraví. Môže sa vykonať röntgenové vyšetrenie, aby sa zaistilo, že kosti sú správne zarovnané pred prerušením dlahy alebo kamarátskeho balenia. Cviky na zovretie a zovretie sa robia pomocou odporového tmelu a zariadenia na cvičenie rúk. Na obnovenie funkcie rúk a prstov sa praktizuje jemná motorika, napríklad písanie a viazanie šnúrok. Zahrnuté sú aj cvičenia na zápästí, lakťoch a ramenách, pretože svaly sa môžu počas procesu hojenia oslabiť, keď sa rameno nepoužíva z dôvodu poranenia prstov.