Vhodnosť

Má aeróbne cvičenie horenie svalov a čo robí?


Príliš veľa cvičení môže byť pre vaše telo zlé.

Janie Airey / Digital Vision / Getty Images

Niektorí veria, že kardio alebo aeróbne cvičenie je prospešné pre spaľovanie tukov, ale škodlivé pre budovanie svalov. Aj keď aeróbne cvičenie nevytvára svaly v rovnakej miere ako anaeróbne cvičenie, nespáli svaly. Namiesto toho aeróbny tréning spaľuje kalórie, zlepšuje vytrvalosť, znižuje stres a zvyšuje náladu, spolu s množstvom ďalších zdravotných výhod. Zahrnutie aeróbneho tréningu je prospešné pre takmer každú fitness procedúru.

Energetické cesty

Bez ohľadu na to, aký typ cvičenia vykonávate, vaše telo potrebuje energiu, aby vás udržalo v chode počas tréningu. Aeróbna dráha sa používa v tradičných kardio cvičeniach v ustálenom stave, napríklad pri joggingu, chôdzi a jazde na bicykli. V aeróbnej zóne energie je váš primárny zdroj kyslíka kyslík a vaše telo sa nemusí ponoriť do glykogénových zásobníkov na okamžité palivo ako počas anaeróbneho tréningu.

Horiaci sval

Aj keď váš metabolizmus pri tréningu spaľuje kalórie, nevyzerá to tak náhodne. Väčšina kalórií, ktoré spálite počas kardio tréningu, prichádza vo forme tuku, zatiaľ čo zvyšok pozostáva z uhľohydrátov. Jediné, kedy vaše telo spáli zásoby bielkovín, ktoré tvoria svalové tkanivo, je to, keď dôjde zásoby tuku a uhľohydrátov.

Pretrénovania

Ak trénujete príliš dlho alebo dva, váš metabolizmus rozloží bielkoviny a výsledkom bude zhoršenie svalov. Pretrénovanie môže mať dokonca za následok potenciálne smrteľné stavy, ako je rabdomyolýza, ktorá sa objaví, keď sa vaše svalové tkanivo rozpadne do tej miery, že preniká do vášho krvného obehu. Inteligentný tréning nájde správnu rovnováhu medzi cvičením a odpočinkom.

Budovanie svalov a spaľovanie tukov

Ak skutočne chcete budovať svalovú hmotu, musíte začať proces známy ako hypertrofia. K tomu dôjde, keď poškodíte svalové bunky, čo počas regeneračného procesu spustí proces obnovy. Pretože intenzívne anaeróbne cvičenia stimulujú omnoho viac svalového vlákna ako aeróbny tréning, získate oveľa viac svalového odporu a anaeróbneho tréningu ako pri kardio. Prepínanie období s vysokou a nízkou intenzitou počas tréningu môže byť ideálnou metódou na spaľovanie kalórií a budovanie svalov.