Výživa

Dietny plán na odstránenie citlivosti na potraviny

Dietny plán na odstránenie citlivosti na potravinyWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Aj keď sú pre vás chutné a dobré, orechy sú bežným potravinovým alergénom.

Ak ste citliví na jedlo, vaše telo vás o tom informuje. Medzi príznaky citlivosti na jedlo patria žihľavka, svrbenie v ústach, opuch, sipot, gastrointestinálne problémy, bolesti hlavy a závraty. Stravovací plán zameraný na elimináciu citlivosti na jedlo vám môže pomôcť určiť konkrétne potraviny, ktoré spôsobujú vaše problémy, takže môžete jesť bez obáv z vedľajších účinkov. Ak máte podozrenie, že máte citlivosť na jedlo, porozprávajte sa so svojím lekárom alebo odborníkom na výživu o postupe.

Časté citlivosti potravín

Niektoré potraviny sú bežnými vinníkmi, pokiaľ ide o citlivosť - najznámejšie sú pšenica, vajcia, sója, arašidy a orechy, mliečne výrobky, ryby, mäkkýše a kukurica. Okrem toho má veľa ľudí negatívne reakcie na siričitany v červenom víne a sušenom ovocí, ako aj na prísady, ako je glutamát sodný a potravinárske farbivá. Niektoré citlivosti môžu byť výsledkom „krížovej reaktivity“ medzi peľom a ovocím a zeleninou, uvádza správa MayoClinic.com. Napríklad, ak ste alergický na trávu, môžete mať zlú reakciu na konzumáciu paradajok.

Uchovávajte denník potravín

Zistenie, ktoré potraviny spôsobujú vaše problémy, si vyžaduje detektívnu prácu. Spoločnosť Allergy UK odporúča uchovávať denník stravovania o všetkom, čo jete, dva týždne. Jedzte ako obvykle a zaznamenajte akékoľvek reakcie na konkrétne potraviny, ako napríklad bolesti brucha po konzumácii pšenice alebo svrbenie po orechovom občerstvení. Vaša reakcia sa môže objaviť v priebehu niekoľkých minút alebo hodín.

Eliminácia podozrivých potravín

Na základe výsledkov vášho denníka potravín vylúčte podozrivé jedlo alebo potraviny na obdobie dvoch týždňov, odporúča University of Colorado v Colorado Springs. Všimnite si, ako sa cítite bez jedla vo vašej strave a či sa vaše príznaky zmiernia alebo vymiznú. Pretože niektorí vinníci sú tiež skrytými ingredienciami v spracovaných potravinách, pre úspešné dokončenie tohto testu je nevyhnutné, aby ste si prečítali etikety.

Opätovné zavedenie potravín

Po dvoch týždňoch začnite pridávať vylúčené potraviny späť do svojho jedálnička. Ak máte viac ako jeden podozrivý spúšťač, University of Colorado odporúča pridávať potraviny po jednom, každé tri dni, aby ste zistili, či máte reakciu. Nielen okusujte podozrivé jedlo; mať pravidelnú porciu. Pozorujte všetky príznaky po 72 hodinách po jedle. Ak to nespôsobuje žiadne vedľajšie účinky, nechajte ho vo svojej strave a choďte na ďalšiu možnú spúšť.

Nerobte reakcie ľahko

Ak sú vaše príznaky pomerne mierne, je možné, že budete môcť určiť spúšťač podľa pokynov lekára. Závažnejšie reakcie však môžu vyžadovať vyšetrenie lekárom. Extrémne potravinové alergie môžu tiež spôsobiť anafylaxiu, pri ktorej sa dýchacie cesty tela uzavrú alebo nebezpečne poklesne krvný tlak. V týchto prípadoch okamžite vyhľadajte lekársku pomoc, pretože citlivosť potravín ohrozuje život.