Výživa

Aké potraviny sú spojené s chudnutím?


Dávajte pozor na svoje celkové denné kalórie.

BananaStock / BananaStock / Getty Images

Nárast hmotnosti a obezita sú hlavné zdravotné problémy, ktoré môžu viesť k iným podmienkam, ako je napríklad cukrovka 2. typu. Váš celkový príjem kalórií hrá najdôležitejšiu úlohu pri regulácii hmotnosti. Jesť menej kalórií, ako potrebuje vaše telo, spôsobuje, že vaše telo využíva tuk na energiu, čo vedie k úbytku hmotnosti. Väčšina potravín sama o sebe nie sú zodpovedné za chudnutie. Údaje však naznačujú, že jogurt, orechy a vláknina môžu v skutočnosti pomôcť vášmu úsiliu o chudnutie.

Jogurt

Vedci z University of Tennessee zistili, že je pre vás dobrým dôvodom zahrnúť jogurt do svojho stravovacieho režimu. Obéznych účastníkov rozdelili do dvoch skupín; obe nasledovali diétu so zníženým obsahom kalórií, ale jedna skupina konzumovala tri porcie ľahkého jogurtu denne. Po 12 týždňoch stratila skupina jogurtov významne väčšiu váhu a zachovala si štíhlejšiu hmotu ako skupina bez jogurtov. Skupina jogurtov stratila o 81 percent viac kmeňového tuku ako skupina, ktorá jogurty nejedla. Vedci pripisujú vápnik na podporu chudnutia a poznamenávajú, že mliečny vápnik je účinnejší ako vápnik z iných zdrojov. Štúdia bola uverejnená v apríli 2005 vydania „Medzinárodného denníka obezity“.

Dôvod na získanie orechovej

Vedci z nemocnice v Brighame a žien a Harvardskej lekárskej fakulty uskutočnili 20-ročnú štúdiu, do ktorej bolo zapojených vyše 120 000 mužov a žien, aby sa zistilo, či určité faktory životného štýlu súvisia s dlhodobou kontrolou hmotnosti. Vedci sledovali účastníkov každé štyri roky. Štúdia zistila, že konzumácia zemiakových lupienkov, cukrov sladených nápojmi a červeného mäsa spôsobila v priebehu 20 rokov postupný a stabilný prírastok hmotnosti. Dobrou správou je, že pravidelná konzumácia orechov a jogurtov viedla k dlhodobému chudnutiu. Štúdia bola uverejnená v júnovom vydaní časopisu New England Journal of Medicine.

Potraviny bohaté na vlákna

Štúdia výskumných pracovníkov Wake Forest Baptist Medical Center, ktorú financujú národné ústavy zdravia, zistila, že pri každom 10-gramovom zvýšení rozpustnej vlákniny za deň sa viscerálny tuk za päť rokov znížil o 3,7 percenta. Viscerálny tuk sa nachádza hlboko v oblasti brucha obklopujúcom vaše orgány. Nadmerný viscerálny tuk je spojený s vysokým krvným tlakom, cukrovkou a ochorením tukov pečene. Rastlinné potraviny obsahujú zmes rozpustnej a nerozpustnej vlákniny, takže ak budete jesť rôzne druhy ovocia, zeleniny a fazule, budete mať dostatok oboch typov. Neexistujú žiadne osobitné odporúčania pre príjem rozpustného vlákna. Inštitút medicíny, ktorý stanovuje referenčný príjem výživy, odporúča ženám vo veku 50 rokov a mladším získať celkom 25 gramov vlákniny denne a muži v rovnakom vekovom rozmedzí majú za cieľ 38 gramov.

Ovocie a zelenina

Snažte sa, aby sa ovocie a zelenina stali základom vašej stravy. Poskytujú vitamíny, minerály a ďalšie živiny a majú nízky obsah kalórií. Obsahujú tiež vlákninu. Strava s vysokým obsahom ovocia a zeleniny znižuje riziko chorôb. Štúdia viacerých oddelení uverejnená v „New England Journal of Medicine“ okrem toho zistila, že konzumácia ovocia a zeleniny pomáha predchádzať priberaniu na váhe. IOM odporúča získať 45 až 65 percent vašich kalórií z uhľohydrátov. Cieľom je získať čo najviac z tohto množstva ovocia a zeleniny.