Zdravie

Žulové kamene v cystickom potrubí


Žlčové kamene v cystickom kanáliku zvyčajne spôsobujú bolesti brucha.

BananaStock / BananaStock / Getty Images

Žlčové kamene sa tvoria v žlčníku, keď žlč, tekutina vyrobená v pečeni, stvrdne na kamienkové usadeniny. Žlč sa ukladá do žlčníka, kým ju telo nepotrebuje na trávenie. Potom sa žlčník zmrští a vytlačí žlč cez trubicu zvanú cystický kanál do spoločného žlčového kanála. Odtiaľ prúdi žlč do tenkého čreva. Väčšina žlčových kameňov je „tichá“ alebo asymptomatická, ale môžu spôsobiť problémy, ak zablokujú žlčové vedenie.

Akútna cholecystitída

Keď je cystická trubica blokovaná žlčníkom, žlčník sa zapáli, stav nazývaný cholecystitída. Náhly záchvat cholecystitídy spôsobuje silnú bolesť brucha, nevoľnosť, vracanie a citlivosť nad žlčníkom, ktorá zvyčajne trvá dlhšie ako 6 hodín. Ľudia s cholecystitídou majú obvykle horúčku nízkej úrovne, pokiaľ nie sú starší. V priebehu niekoľkých hodín sa u ľudí s akútnou cholecystitídou vyvinie Murphyho znamenie, čo je zvýšenie bolesti, keď osoba vdychuje, zatiaľ čo poskytovateľ zdravotnej starostlivosti tlačí na pravú hornú časť brucha. Žlčové kamene spojené s akútnou cholecystitídou sa zvyčajne diagnostikujú ultrazvukovým vyšetrením brucha.

Chronická cholecystitída

Po akútnom záchvate cholecystitídy sa môže vyvinúť chronická cholecystitída, dlhodobá forma zápalu žlčníka. Žlčové kamene prerušujú cystický kanál prerušovane a spôsobujú epizódy bolesti, nevoľnosti a zvracania, ktoré sa striedajú s dobami pocitu. Na rozdiel od akútnej cholecystitídy sa horúčka zvyčajne nevyskytuje pri chronickej cholecystitíde. Žlčník sa zriedka stvrdne usadeninami vápnika, čo je stav nazývaný porcelánový žlčník. Tento stav je spojený so zvýšeným rizikom rakoviny žlčníka.

Komplikácie

Neliečená cholecystitída môže spôsobiť komplikácie, ako je diera v žlčníku (perforácia) a hnis v žlčníku (empyém). Tieto komplikácie sú potenciálne život ohrozujúce, ak dôjde k úmrtiu gangrény alebo tkaniva. Ak sa cystický kanálik pohybuje a blokuje spoločný žlčový kanál, môže sa vyvinúť žltačka so žltnutím pokožky a bielych očí.

Liečba

Cholecystektómia, chirurgické odstránenie žlčníka, je liečbou voľby symptomatických žlčových kameňov. Ak má osoba s akútnou cholecystitídou mierne príznaky alebo sa po krátkom čase cíti lepšie, zvyčajne sa o operácii uvažuje v priebehu niekoľkých týždňov. Vo väčšine prípadov je jedinec schopný ísť domov v ten istý deň po operácii. Ťažký útok na cholecystitídu si môže vyžadovať hospitalizáciu kvôli kontrole tekutín a bolesti. Chirurgia sa bežne vykonáva v priebehu niekoľkých dní. Približne 95 percent ľudí zistí, že ich príznaky sú zmiernené cholecystektómiou. Tí, ktorí po operácii naďalej trpia bolesťou, nevoľnosťou alebo zvracaním, môžu mať ďalšie príznaky spôsobujúce chorobný proces.