Vhodnosť

Ktorý zbaví viac brušného tuku: beh alebo jazda na bicykli?


Cyklistika je spôsob s nízkym dopadom na spaľovanie telesného tuku.

Thomas Northcut / Photodisc / Getty Images

Cyklistika a beh sú jednou z najpopulárnejších aktivít na svete. V roku 2016 sa na cyklistických podujatiach zúčastnilo takmer pol milióna Američanov. V tom istom roku vybehlo alebo zabehlo vyše 64 miliónov ľudí. Obe činnosti sú ideálne pre tých, ktorí sa chcú udržiavať fit, užívať si lepšie zdravie alebo si oddýchnuť po dlhom dni. Otázka znie: ktorý funguje najlepšie na chudnutie? Mali by ste spustiť bežiaci program alebo si zobrať bicykel na jazdu, aby ste sa zbavili brušného tuku?

Tip

  • Bohužiaľ nemôžete na mieste znížiť brušný tuk. Kalórie s pochodňami, ako sú napríklad beh alebo jazda na bicykli, však môžu spaľovať celkový telesný tuk - v závislosti od úrovne úsilia.

Run, Run, Run

Beh je cvičenie celého tela, ktoré zlepšuje kardiovaskulárnu výdrž a svalový tonus. Počet spálených kalórií závisí od vašej hmotnosti, ako aj od toho, ako rýchlo idete. Aj rýchlosť, vzdialenosť a typ terénu. Jednotlivec s hmotnosťou 150 libier bežiaci rýchlosťou 6 mph alebo 60 minút spáli približne 660 kalórií. Určité faktory, napríklad beh na piesku alebo na nerovnom teréne, môžu zvýšiť vaše energetické výdavky.

Je tiež dôležité zvážiť zloženie tela a pokojový metabolizmus. Ak bežíte na bežiacom páse, nezabudnite na tempo a sklon. Vo všeobecnosti majú ťažkí ľudia tendenciu spaľovať viac kalórií ako tí, ktorí majú štíhlu postavu. Čím rýchlejšie bežíte, tým viac kalórií budete svietiť. Navyše môžete vyskúšať rôzne techniky, ako napríklad sprinting, HIIT a beh na svahu, aby ste zvýšili spaľovanie tukov.

V štúdii publikovanej aplikovanou fyziológiou, výživou a metabolizmom zažili ženy, ktoré do svojho bežiaceho programu začlenili tréning intervalu sprintu, výrazné zníženie množstva telesného tuku, obvodu pásu a krvných lipidov. Hladina ich telesného tuku klesla za posledných šesť týždňov o 8 percent. Zároveň sa zvýšila ich prevádzková rýchlosť o 4,8% a maximálna spotreba kyslíka o 8,7%.

Tieto zistenia ukazujú, že intervalové spustenie je časovo efektívna stratégia na stratu tuku a zlepšenie aeróbnej vytrvalosti. Zosilnia sa aj vaše základné svaly, čo vám môže pomôcť lepšie definovať abs. Pomyslite na bežecké maratóny - sú štíhle a majú dobre definované svaly.

Spáli tuk na bicykli tuk?

Rovnako ako pri behu, počet spálených kalórií na bicykli závisí od niekoľkých faktorov, ako je vaša hmotnosť, úroveň zdatnosti, rýchlosť a vzdialenosť. 150 libier, ktorí jazdia na bicykli rýchlosťou 12 km / h, môže za 60 minút spáliť okolo 540 kalórií. Ak ste v poriadku, pravdepodobne spálite menej kalórií, pretože vaše telo efektívnejšie využíva energiu.

Kľúčom je opäť intenzita. Podľa aplikovanej fyziológie, výživy a metabolizmu, cyklovanie v sprinte-cykle znižuje hladiny telesného tuku a zvyšuje vytrvalosť vo väčšej miere ako pri cykloch so strednou intenzitou. V klinických štúdiách bola cyklovanie trvajúce viac ako hodinu a pol týždenne spojené s nižším telesným tukom, hmotnosťou a obvodom pásu.

Porovnajte dva

Takže aj keď obidve činnosti podporujú chudnutie a môžu vás zbaviť brušného tuku, nie sú to kúzelné guľky, ktoré by vám pomohli roztopiť tuk a vytvoriť váš popový pop. Stále musíte sledovať svoju stravu a držať sa svojho školenia.

Ak si musíte vybrať medzi týmito dvoma, zvážte svoju celkovú úroveň zdravia a kondície. Cyklistika je jemnejšia na kolenách a je vhodnejšia pre začiatočníkov. Väčšina ľudí dokáže jazdiť na bicykli celkom ľahko; beh, na druhej strane, je náročnejší a vyžaduje väčšiu výdrž. Nie je nezvyčajné vidieť telocvičcov, ktorí môžu zdvihnúť stovky libier, ale po minútach alebo dvoch minútach sa vám dýcha.

Okrem toho je pravdepodobné, že beh na veľké vzdialenosti spôsobí stratu svalov a zranenie. Štúdia zistila, že bežci zaznamenali významne väčšie poškodenie svalov, bolesť a zápal v porovnaní s cyklistami počas trojdenného cvičenia. Čím menej svalov máte, tým nižšie sú vaše energetické výdavky a pomalší metabolizmus. Cyklistika je ľahšia na svaloch a kĺboch, vďaka čomu je ideálna pre všetky vekové kategórie a všetky úrovne fitness.

Zvážte aj svoje preferencie a životný štýl. Vždy si môžete vziať bicykel na cestu alebo ho použiť na každodenný dochádzanie, čo uľahčuje získanie väčšieho počtu cvičení v rámci cestovného poriadku. Beh beží viac na vaše telo, takže nemusí byť najlepšou voľbou, keď ste unavení alebo prepracovaní.