Športové

Aerobik počas tehotenstva


Cvičenie triedy pre tehotné ženy vám môže pomôcť získať cvičenie, ktoré potrebujete.

Jupiterimages / BananaStock / Getty Images

V minulosti generácie lekári radili tehotným ženám, aby sa počas tehotenstva vyhýbali cvičeniu, ale teraz vieme, že aeróbne cvičenie ponúka tehotným ženám množstvo výhod. Ak začínate s novou fitness procedúrou, povedzte to najskôr svojmu lekárovi. Ale pokiaľ nemáte zdravotný stav alebo sa nezúčastňujete aerobiku s vysokým dopadom, tehotenstvo neznamená, že musíte zmeniť svoje ciele v oblasti fitness.

Výhody aeróbneho cvičenia

Okrem zlepšenia zdravia pľúc, srdca a celkového zdravia ponúka aeróbne cvičenie aj tehotným ženám množstvo výhod. Pravidelné cvičenie môže znížiť riziko gestačného cukrovky, uľahčiť spánok, zvýšiť vašu energiu a náladu a zlepšiť zdravie svalov. Podľa amerického kongresu pôrodníkov a gynekológov to môže tiež uľahčiť prácu.

Riziká aeróbneho cvičenia

Ako tehotenstvo postupuje, vaše väzy majú tendenciu sa uvoľňovať a uvoľňovať. Aj keď by to mohlo zdať, že ste flexibilnejší, uľahčuje to tiež namáhanie svalov a poranenie kĺbov. Keď priberáte na váhe, vaše ťažisko môže byť vyhodené, čo vám môže uľahčiť pád alebo zaujatie nesprávneho držania tela počas celého cvičenia, vrátane aeróbneho cvičenia. Aeróbne cvičenie je vo všeobecnosti náročnejšie počas tehotenstva z dôvodu zvýšenej hmotnosti, ktorú budete mať pri sebe, takže možno budete musieť zmenšiť cvičebnú rutinu.

Kontraindikácie cvičenia

Pre niektoré tehotné ženy môže cvičenie predstavovať zdravotné riziko. Ak rodíte viac detí a ste vystavení riziku predčasného pôrodu, vyvarujte sa cvičeniu, pokiaľ vám lekár nepovie inak. Ženy s krvácaním v druhom alebo treťom trimestri, preeklampsiou, placentou previa a reštrikčným ochorením pľúc by sa tiež mali vyhýbať aeróbnej aktivite. Ak vás lekár položil na lôžko, nemali by ste cvičiť, pokiaľ vám to lekár nepovolí.

Odporúčania pre cvičenie

Americký kongres pôrodníkov a gynekológov odporúča, aby tehotné ženy dostali väčšinu dní v týždni najmenej 30 minút aeróbneho cvičenia. Ak zistíte, že ste príliš namáhaní na namáhavé cvičenie, svižná prechádzka vám pomôže splniť toto odporúčanie. Plávanie je ďalšou možnosťou, ak zistíte, že vaše kĺby sú bolestivé alebo že je ťažisko vypnuté. Aerobik triedy pre tehotné ženy vám môže pomôcť získať cvičenie, ktoré potrebujete, a je špeciálne prispôsobený pre meniace sa telo. Aeróbne cvičenia, pri ktorých existuje riziko pádu - napríklad zjazdové lyžovanie - však nie sú počas tehotenstva bezpečné.

Pozri si video: Co NECVIČIT v těhotenství (Jún 2020).