Výživa

Zmeny súvisiace s vekom, ktoré ovplyvňujú výživu


Percepčné a fyzické zmeny súvisiace s vekom ovplyvňujú stav výživy.

Comstock Images / Comstock / Getty Images

S pribúdajúcim vekom - najmä nad 65 rokov - sa objavujú zmeny, ktoré ovplyvňujú spôsob, akým sa jedlo vníma, trávi, metabolizuje a spracováva. Tieto zmeny zvyčajne menia stravovacie návyky a znižujú dostupnosť a absorpciu živín, čo môže viesť k nedostatkom výživy a rôznym zdravotným problémom. Stravovanie vyváženej stravy bohatej na výživné látky je dôležité, keď starnete, ale rovnako chápeme bežné zmeny súvisiace s vekom.

Vnímané zmeny

Starší ľudia majú vyššie riziko podvýživy - nedostatočný príjem kalórií, bielkovín, vitamínov a minerálov - možno až 35 percent u Američanov vo veku 65 rokov a viac, podľa článku uverejneného v publikácii Klinické intervencie v starnutí. Podvýživa je veľmi silná. spojené so zníženou kognitívnou kapacitou u starších ľudí. Napríklad ľudia s vekom spojenou so senilitou často zabúdajú na jedlo, ako nakupovať potraviny a ako pripravovať jedlo. Nedostatok určitých výživných látok, najmä vitamínov B-6, B-9 a B-12, je zase spojený s ďalším kognitívnym poškodením. Znížený čuch a chuť, pretože vek ľudí môže mať negatívny vplyv na stravovacie návyky, pretože jedlo sa stáva menej atraktívnym.

Gastrointestinálne zmeny

V žalúdku sa vyskytuje množstvo zmien, ktoré negatívne ovplyvňujú trávenie a znižujú vstrebávanie živín. Napríklad znížená produkcia alebo sekrécia žalúdočnej kyseliny, ktorá zhoršuje trávenie a znižuje absorpciu vitamínu B-12 a železa, je u starších ľudí pomerne bežná. Nedostatok B-12 súvisí s kognitívnou poruchou, zatiaľ čo nedostatok železa vedie k anémii, ktorej príznaky sú veľká únava a strata chuti do jedla. Vyprázdňovanie žalúdka je ďalej pomalšie u starších ľudí, čo má tendenciu znižovať túžbu po jedle častejšie. Pohyb potravy v črevách - nazývaný peristaltika - je tiež pomalší u starších ľudí a je častou príčinou zápchy a nadúvania. Pitie veľkého množstva vody a konzumácia väčšieho množstva vlákniny môžu pôsobiť proti zápche.

Znížený metabolizmus

Ako ľudia starnú, strácajú často svalovú hmotu v dôsledku zníženej úrovne aktivity, chorôb a hormonálnych zmien. Podľa Colorado State University je významným dôsledkom zníženej hmotnosti svalovej hmoty zníženie metabolizmu bazálnej energie - schopnosť spaľovať kalórie z potravy. V skutočnosti rýchlosť metabolizmu úmerne úbytku svalového tkaniva klesá. Výsledkom nižšieho metabolizmu je prírastok hmotnosti vo forme tuku, ktorý môže zvýšiť riziko cukrovky 2. typu a kardiovaskulárnych ochorení. Menšia svalová hmota tiež znižuje množstvo vody, ktorú telo dokáže zadržať, keďže približne 72 percent celkovej telesnej vody je zadržiavaných vo svalovom tkanive.

Menej problémov slín a chrupu

Podľa Beth Culrossovej, registrovanej špecialistky na zdravotnú sestru a gerontológiu, je u starších ľudí bežná aj znížená produkcia slín - tzv. Xerostómia. Sliny obsahujú rôzne enzýmy, ktoré spúšťajú počiatočné chemické rozloženie živín, ako je škrob a tuk. Strata zubov a zle padajúce protézy sú bežné aj u starších ľudí a majú tendenciu znižovať schopnosť žuť jedlo a mechanicky ho rozbiť. Problémy so zubami môžu byť tiež významným faktorom pri výbere potravín, príprave jedla a stravovacích návykoch - napríklad pri konzumácii menej žuvacích a chrumkavých potravín.

Prispôsobenie sa zmenám v stravovaní

Zmena vašej stravy môže byť náročná, preto neváhajte požiadať odborníka o pomoc. Profesionál vám môže pomôcť určiť vaše potreby kalórií a ponúknuť tipy na zvýšenie úrovne B-12 - napríklad ako zahrnúť ľahko stráviteľné mäso, vajcia a mliečne výrobky do vašich denných stravovacích plánov. Môže tiež sledovať váš stav výživy, takže môžete včas vyriešiť nedostatky, skôr ako majú výrazný vplyv na vaše zdravie.

Zdroje (1)