Vhodnosť

Dobrá vychádzková alebo cvičebná obuv pre ľudí s plochými nohami


Vyberte si cvičebnú obuv s ovládaním pohybu pre ploché nohy.

Thomas Northcut / Photodisc / Getty Images

Oblúky na nohách - vytvorené špeciálnym zarovnaním kostí, svalov, väzov a šliach - pomáhajú podporovať a distribuovať vašu váhu. Ak máte ploché chodidlá alebo nízke oblúky a pri chôdzi alebo pri inej forme tréningu zažívate boľavé chodidlá, holene dlahy alebo boľavé svaly lýtka, môže nastať čas, aby ste sa znova pozreli na druh obuvi, ktorú máte na sebe. Ľudia s plochými nohami potrebujú menej cvičenia v tréningovej obuvi a potrebujú väčšiu podporu v polovici chodidla.

Chôdza

Ak je váš preferovaný typ tréningu chôdza, vaše chodidlá sa musia prispôsobiť typu povrchu, po ktorom idete. Topánky, ktoré nosíte, by mali byť navrhnuté špeciálne pre chôdzu. Vychádzková obuv je ľahká a poskytuje tlmenie nárazov, ak idete po tvrdých povrchoch. Vyberte si vychádzkovú obuv, ktorá má širokú základňu päty pre bočnú podporu a tuhou gumu v päte pre podporu. Útulné zapadnutie do päty je dôležité, rovnako ako nájdenie vychádzkovej obuvi, ktorá je pohodlná v prednej časti chodidla. Pri plochých oblúkoch potrebujete vychádzkovú obuv s reguláciou pohybu, ktorá pomáha stabilizovať chodidlo.

Beh

Ak máte radi cvičenie alebo jogging ako cvičenie, kupujte si obuv, ktorá je navrhnutá špeciálne pre pohyb vpred, hovorí Americká rada pre cvičenie. Bežecká obuv je ľahká, má úzku pätu a v prednej časti má odpruženie. Ak máte ploché chodidlá, vyberte si bežecké topánky s podporou pre riadenie pohybu. S plochými nohami budete potrebovať menej tlmenia ako niekto s vysokými oblúkmi.

Výcvik

Ak sa zúčastňujete na iných činnostiach, ako je aerobik alebo racquetball, cvičebná obuv musí byť iná ako obuv, ktorú nosíte pri chôdzi alebo behu. Vyberte si tréningovú obuv - formálne nazývanú „cross-trainers“ -, ktorá je navrhnutá tak, aby chránila celý rad rôznych tréningov. Tréningová obuv poskytuje stabilitu pre vaše chodidlá a členky, má odpruženie a umožňuje pohyby zo strany na stranu. Pri iných športoch, ako je basketbal, noste obuv, ktorá je navrhnutá pre tento typ špecializovanej činnosti. Napríklad vysoké topánky na basketbal chránia členky pred podvrtnutím. Bez ohľadu na aktivitu vyhľadajte obuv, ktorá vám poskytne maximálnu podporu pre vaše ploché oblúky.

Dôležité informácie

Americká akadémia podiatrického športu odporúča, aby ste sa oboznámili so štrukturálnymi potrebami vašich nôh a navrhuje nájsť štýl obuvi, ktorý sa vám bude cítiť najlepšie. Topánka, ktorá sa cíti najlepšie pre vášho kráčajúceho kamaráta, sa nemusí cítiť pre vás to pravé. Pracujte s odborníkom v obchode s obuvami, aby ste ho mohli správne pripevniť na obuv. Popri plochých oblúkoch určuje štýl topánky, ktorý je pre vás najlepší, aj chôdza a rozsah pohybu. Keď nájdete pár topánok, ktoré sa cítia dobre, sledujte, koľko kilometrov alebo ako dlho ste v nich pracovali. Po 300 až 500 míľach chôdze alebo behu - čo je 60 až 100 hodín po tom, ako ste na nohách - sa podpora a odpruženie začnú rozpadať v topánkach. To znamená, že je čas ich vymeniť, aj keď stále vyzerajú v dobrej kondícii.