Zdravie

Alkoholici a srdcové zlyhanie


Silné pitie poškodzuje tkanivo srdcového svalu.

Obrázky George Doyle / Stockbyte / Getty

Asi 18 miliónov ľudí v USA bojuje s alkoholizmom, uvádza Národný inštitút pre zneužívanie alkoholu a alkoholizmus. Zatiaľ čo väčšina ľudí vie o prepojení medzi alkoholom a ochorením pečene, mnohí si neuvedomujú, že zneužívanie alkoholu môže tiež viesť k zlyhaniu srdca. V skutočnosti je alkoholizmus hlavnou príčinou rozšírenej kardiomyopatie, stavu, ktorý sa vyznačuje silne zväčšeným a oslabeným srdcom.

Alkohol a srdce

Aj keď pitie alkoholu s miernym účinkom - nie viac ako 2 nápoje denne pre mužov a 1 alebo menej nápojov denne pre ženy - bolo spojené so zníženým rizikom koronárnych srdcových chorôb, nadmerný príjem alkoholu môže byť pre srdce toxický. Autori článku z marca 2009, ktorý bol uverejnený v dokumente „European Journal of Heart Failure“, uviedli, že vysoké hladiny alkoholu poškodzujú srdce tým, že spôsobujú smrť buniek srdcového svalu. Strata buniek srdcového svalu a zmeny v ostatných srdcových bunkách môžu časom viesť k zlyhaniu srdca u alkoholikov. Ťažké pitie je navyše spojené s niekoľkými nedostatkami výživy, ktoré zahŕňajú vitamíny tiamínu a kyseliny listovej - B, ktoré sú nevyhnutné pre normálnu funkciu srdca.

Alkoholická kardiomyopatia

Alkoholická kardiomyopatia má za následok hlboké zväčšenie srdca a slabosť srdcového svalu. Mnoho ľudí so stavom na začiatku nemá žiadne príznaky. Ale ako srdce rastie postupne slabšie, zvyčajne sa u nich vyskytujú ťažkosti s dýchaním, opuchom nôh a búšením srdca z abnormálnych srdcových rytmov. Alkoholová kardiomyopatia, ktorá sa nelieči, môže poškodiť ďalšie orgány a viesť k náhlej srdcovej smrti. Diagnóza srdcového zlyhania súvisiaceho s alkoholom sa vykonáva vtedy, keď u osôb s anamnézou zneužívania alkoholu boli vylúčené iné príčiny dilatačnej kardiomyopatie - napríklad určité vírusové infekcie a ochorenie štítnej žľazy.

Rizikové faktory

Ľudia, ktorí pijú niekoľko alkoholických nápojov denne po dobu dlhšiu ako 5 rokov, sú vystavení riziku alkoholickej kardiomyopatie. Žiadny konkrétny alkoholický nápoj pravdepodobne nespôsobí srdcové zlyhanie súvisiace s alkoholom ako iný. Podľa článku z mája 2002 v časopise "Hrudník" môžu byť niektorí ľudia kvôli genetickým zmenám citlivejší na účinky alkoholu na srdce ako ostatní. Kým u mužov je väčšia pravdepodobnosť, že sa u nich diagnostikuje alkoholická kardiomyopatia, ženy sú tiež ohrozené a pri nižších úrovniach príjmu alkoholu môžu byť vhodnejšie na rozvoj stavu. Srdcové zlyhanie súvisiace s alkoholom je zvyčajne diagnostikované u ľudí na konci 40 rokov.

Liečba

Úplná abstinencia od alkoholu môže zvrátiť účinky alkoholickej kardiomyopatie, najmä ak je diagnostikovaná pred začiatkom symptómov. Dokonca aj ľudia so symptomatickým zlyhaním srdca spojeným s alkoholom môžu zlepšiť svoje šance na dlhodobý život so stavom, ak prestanú piť alkohol. Ľudia, ktorí majú príznaky srdcového zlyhania súvisiace s alkoholom, môžu mať úžitok z liekov používaných pri iných druhoch srdcového zlyhania. Beta blokátory, inhibítory angiotenzín-konvertujúceho enzýmu a lieky s obsahom aldosterónu môžu pomôcť zmierniť príznaky a zlepšiť prežitie.

Zdroje (1)