Zdravie

Lieky na alergie a hypertenzia


Niektoré lieky proti alergii môžu zvýšiť váš krvný tlak.

Jupiterimages / Polka Dot / Getty Images

Alergická rinitída alebo senná nádcha je v Spojených štátoch bežným ochorením. Americká akadémia alergií, astmy a imunológie uvádza, že 8 až 10 percent Američanov vo všetkých vekových skupinách má sennú nádchu. Okrem toho sa zdá, že sa zvyšuje výskyt alergií. Ak máte sennú nádchu a ste ako väčšina alergikov, pravdepodobne ste na zmiernenie svojich príznakov použili voľne dostupné lieky alebo lieky na predpis. Ak však máte vysoký krvný tlak, možno budete chcieť vyhnúť užívaniu niektorých liekov proti alergii.

Decongestants

Nosné prekrvenie je jedným z primárnych príznakov alergickej nádchy. Dekongestanty, ako je fenylefrín (Neo-Synefrín, Sudafed PE) a pseudoefedrín (Sudafed), zmrašťujú a vysušujú vaše hlienové membrány a uľahčujú dýchanie. Avšak, pretože obmedzujú krvné cievy, môžu dekongesanty - vrátane tých, ktoré sa nachádzajú v niektorých nosných sprejoch - tiež zvýšiť váš krvný tlak. V skutočnosti vedci, ktorí študujú hypertenziu, považujú fenylefrín za „zlatý štandard“ na zvýšenie krvného tlaku u testovaných subjektov. Ďalej sa fenylefrín a efedrín často používajú na zvýšenie krvného tlaku anestetizovaných pacientov, ktorých tlak klesá počas chirurgického zákroku.

Antihistaminiká

Histamíny sú chemikálie uvoľňované imunitnými bunkami, keď prídu do kontaktu s alergénom, ako sú peľ alebo zviera. Histamíny vyvolávajú vodnaté oči, svrbenie hrdla, kýchanie a preťaženie, ktoré charakterizujú alergický útok. Počas ťažkej alergickej reakcie môžu histamíny skutočne spôsobiť pokles krvného tlaku. Antihistamíny interferujú s histamínmi, čím zmierňujú príznaky alergie.

Na liečenie alergií je k dispozícii niekoľko tried antihistaminík. Difenhydramín (Benadryl) a chlórfeniramín (Chlor-Trimeton) sa považujú za „klasické“ antihistamíny. Neupokojujúce antihistamíny, ako napríklad loratadín (Claritin), fexofenadín (Allegra) a cetirizín (Zyrtec), sú populárne, pretože je menej pravdepodobné, že vás budú ospať. Antihistamíny sú všeobecne dobre tolerované ľuďmi s hypertenziou, ale môžu interagovať s inými liekmi, vrátane liekov používaných na liečbu vysokého krvného tlaku.

Interakcie pravdepodobne nebezpečné

Ľudia s hypertenziou často užívajú aspoň jeden liek na zníženie krvného tlaku. Kedykoľvek užijete viac ako jeden liek súčasne, je možné, že tieto lieky interagujú. Dekongestanty môžu znížiť účinnosť antihypertenzív a spôsobiť zvýšenie krvného tlaku. Nebezpečné môžu byť aj niektoré antihistamínové a antihypertenzívne kombinácie. Napríklad spoločné užívanie loratadínu a diltiazemu (Cardizem, Dilacor) môže zvýšiť váš krvný tlak alebo vyvolať abnormálny srdcový rytmus.

Možnosti

Ľudia s hypertenziou musia byť opatrní pri užívaní mimoburzových alergických liekov. Mnohé z týchto prípravkov obsahujú dekongestanty, ako aj antihistaminiká a môžu zvýšiť váš krvný tlak. Prípravky obsahujúce iba antihistamíny sú zvyčajne bezpečné, ale najskôr sa poraďte so svojím lekárom. Váš lekár môže odporučiť konkrétny antihistamín. Alternatívne môže predpísať nazálny antihistamín, ako je azelastín (Astelín) alebo olopatadín (Patanol), alebo nazálny kortikosteroid, ako je beklometazón (Beconase) alebo flutikazón (Flonáza).

Ak máte vysoký krvný tlak, pred užívaním alergických liekov sa poraďte so svojím lekárom, aby ste sa uistili, že je pre vás bezpečný.

Pozri si video: Výživa, zdravie a krása pokožky nové inšpirácie! (Septembra 2020).