Športové

Pravidlá striedania držby pre basketbal


Predtým, ako sa v roku 1981 začalo pravidlo striedavého držania, boli pri hrách bežné skákacie lopty.

Comstock / Comstock / Getty Images

Výstrel skáče z okraja a preč z koša. Hráči z súperových tímov chytia loptu a bojujú o loptu. Rozhodca vyhodí píšťalku a volá skok. To, čo sa bude diať ďalej, závisí od toho, ktorú úroveň basketbalu sledujete. V Národnej asociácii basketbalu by obaja hráči podstúpili skákaciu loptu, ktorú hodil rozhodca. Ale na takmer každej inej úrovni pravidlo striedavého držania určuje, ktorý tím dostane loptu.

Pôvod pravidla

Pred rokom 1981, od inštruktážnych líg až po profesionálnu úroveň, keď dvaja hráči z protiľahlých tímov držali loptu v rovnakom čase, rozhodca nazval skokový loptu. Obaja hráči sa potom postavia proti sebe v kruhu najbližšom k porušeniu. Ich spoluhráči by sa rozložili okolo kruhu. Rozhodca vyhodil loptu do vzduchu medzi nimi a obaja hráči vyskočili a pokúsili sa vystreliť loptu spoluhráčovi.

Vysokoškolský basketbal však v roku 1981 zaviedol pravidlo striedavého držania a čoskoro nasledovala väčšina ostatných herných úrovní s výnimkou NBA.

Skočiť loptu

Podľa pravidla striedavého držania lopty namiesto jedného z tipov, ktorý bol opísaný vyššie, dostane jeden tím loptu na základe šípky držania držanej pri stole zapisovateľa. Hry stále začínajú otváracím tipom na polčasovom kurte. Po úvodnej špičke je však šípka držania nastavená tak, aby ukazovala na tím, ktorý stratí tip. Ak sa neskôr nazýva skákacia lopta, dostane tento tím loptu do držby a loptu míňa. Šípka držania sa potom prepne tak, aby ukazovala na druhý tím.

Zmätok cez hranice

Stáva sa to zriedkavo, ale keď je lopta vyrazená mimo hranice a rozhodca nemôže určiť, ktorý tím sa dotkol lopty ako posledný, môžu nazvať skokovú loptu. V tomto prípade dostane loptu tím, na ktorý ukazuje šípka držania. Šípka držania sa potom strieda, aby ukazovala na druhý tím.

Druhý polčas

Keďže sú skákacie lopty vykonávané iba na začiatku každej hry a na začiatku nadčasovej periódy, ako sa určuje držba majetku pre začiatok každej polovice alebo každej štvrtiny v prípade stredných, stredných a nižších súťaží? Lopta je ohraničená tímom, na ktorý ukazuje šípka držania na konci predchádzajúcej polovice alebo štvrtiny. Pamätajte, že vysokoškolské hry pozostávajú z dvoch polovíc; hry na iných úrovniach pozostávajú zo štyroch štvrtín. Keď je lopta ohraničená, šípka sa zmení tak, aby ukazovala na iný tím.