Zdravie

Hacking kašeľ s GERD


GERD môže spôsobiť chronický kašeľ.

Siri Stafford / Lifesize / Getty Images

Gastroezofageálna refluxná choroba je v západnom svete častým ochorením hornej časti gastrointestinálneho traktu, pričom až 20 percent ľudí má príznaky najmenej raz týždenne. Na uľahčenie diagnostiky a liečby lekári rozdelili GERD na syndrómy pažeráka a pažeráka. Pálenie záhy a regurgitácia, najbežnejšie príznaky GERD, sú klasifikované ako príznaky pažeráka. Medzi znaky a príznaky pažeráka patria chronické bolesti v krku, erodovaný zubný sklovina, opakujúce sa infekcie dutín a uší, astma, chrapot a pretrvávajúci kašeľ.

Dráždenie dýchacích ciest

GERD je spôsobená kyslým obsahom žalúdka, ktorý sa dostáva do pažeráka, čo je trubica spájajúca hrdlo a žalúdok. Keď kyselina dosiahne váš horný pažerák, môžete ho vdýchnuť do hrtanu a dýchacích ciest, čo spôsobuje podráždenie a kašeľ. Podľa štúdie uverejnenej v auguste 1999, vydanej v auguste 1999, môže byť GERD, astma a postnasálna kvapka, samostatne alebo v kombinácii, príčinou vzniku pretrvávajúci kašeľ a sípanie. A naopak, astma môže zhoršiť GERD zmenou tlaku v hrudnej dutine a zvýšením frekvencie alebo objemu kyslého refluxu.

Nervová stimulácia

Mnohé z pôsobenia vašich vnútorných orgánov sú ovládané vagusovým nervom, ktorý vzniká z vášho mozgového kmeňa a putuje celým telom. Okrem ovládania mnohých vašich telesných funkcií pošvový nerv vracia správy z vašich orgánov do mozgu. V aprílovom vydaní „Farmakologická a terapeutická technika pre pľúc“ vedci preskúmali rastúci počet dôkazov, ktoré ukazujú, že kyslý reflux stimuluje vetvy nervu vagus vo vašom dolnom pažeráku. To zasa vytvorí kašeľový reflex vo vašom mozgovom kmeni.

Blokovanie kyseliny nemusí uvoľniť kašeľ

Liečba GERD liečivami blokujúcimi kyseliny nemusí zmierniť hackerský kašeľ súvisiaci s kyslým refluxom. Podľa hodnotenia z roku 2012 v publikácii Open Respiratory Journal.” Inhibítory protónovej pumpy, ako sú omeprazol (Prilosec) a lansoprazol (Prevacid) a H2 blokátory, ako cimetidín (Tagamet) a ranitidín (Zantac), môžu znižovať produkciu kyseliny, ale nezastavujú reflux. Mnoho ďalších látok v kyslom refluxe, napríklad pepsín a žlčové soli, môže stále spôsobiť podráždenie dýchacích ciest alebo vagálnu stimuláciu.

Odporúčania

Hoci GERD je častou príčinou chronického kašľa, môže byť ťažké spojiť kyslý reflux s hackerským kašľom. Ostatné stavy, ako je astma, postnatálny odkvapkávanie alebo kašeľ vyvolaný liekmi, sa musia vylúčiť a podľa potreby liečiť. Tento proces by mal riadiť lekár. Pretože terapia blokujúca kyseliny nemusí zmierniť kašeľ, možno budete musieť na zastavenie refluxu užívať ďalšie zastávky. Možno budete musieť schudnúť, prestať fajčiť, jesť menšie jedlá, jesť menej tukov, zdvihnúť hlavu postele a vyhnúť sa potravinám, ktoré zhoršujú váš GERD, ako je napríklad kofeín, alkohol, mäta pieporná alebo čokoláda.