Vhodnosť

Sila kladiva Vs. Váhy zadarmo


Sila kladiva umožňuje nepretržité svalové napätie počas cvičenia.

Thinkstock / Comstock / Getty Images

Zariadenie na odolnosť proti príklepu poskytuje ľahké použitie a zároveň umožňuje niektoré z výhod voľných závaží, ako je samostatné cvičenie na každej strane tela. Pevnosť kladiva a voľné závažia si však zachovávajú zreteľné výhody a nevýhody. Napríklad voľné závažia sú náročnejšie, ale môžu viesť k rýchlejšiemu nárastu pevnosti, zatiaľ čo niektoré stroje s kladivovou silou sú všestrannejšie. Ak je to možné, zahrňte obe do programu silového tréningu.

Nábor svalových vlákien

Vďaka voľným váham budete pracovať tvrdšie, keď ich ovládate a vyvážite ich prostredníctvom požadovaného rozsahu pohybu cvičenia. Prijímate viac svalových vlákien, aby ste stabilizovali hmotnosť. Vaše svaly sa prispôsobujú pracovnému zaťaženiu tým, že sa rýchlejšie stávajú silnejšími a vy tiež rozvíjate lepšiu koordináciu. Pri strojoch s kladivovou silou sú váhy vyvážené pri pohybe pevným rozsahom pohybu, čím zaberajú menej svalových vlákien.

Stabilizačné svaly a univerzálnosť

Všeobecne povedané, vaše základné svaly tvrdšie pracujú na stabilizácii tela a udržiavaní správneho zarovnania tela pri vykonávaní cvičení na voľnej váhe, ako sú činky a mŕtve ťahy. Aj keď je váš pohybový oblúk prednastavený, vaše základné svaly stále tvrdo pracujú na stabilizácii vášho tela, keď vykonávate drepy alebo mŕtve ťahy na kladivovom výpadovom stroji s kladivom. Stroj na squatový výpad ponúka všestrannosť, ktorú nemôžete získať od barbells. Stroje na pevnosť kladiva poskytujú rôzne body zaťaženia, ktoré umožňujú viac kriviek pevnosti, a rôzne polohy držadiel, ktoré vám umožňujú meniť úchop.

Jednostranné hnutia

Činky vám umožňujú pracovať nezávisle na každej strane tela. Napríklad na rozdiel od činky sa krútia činky, ktoré vám umožňujú jednostranne pracovať s každým ramenom, takže vaše silné rameno nemôže pomôcť slabšiemu ramenu. Stroje na pevnosť v kladive zodpovedajú tejto kvalite s dvojicami s voliteľnou váhou, ktoré vám umožňujú pohybovať každým ramenom nezávisle alebo súčasne. Rovnako ako činky to podporuje rovnomerný vývoj sily na oboch stranách tela. Napríklad môžete vykonať ekvivalent striedajúcich sa činiek alebo jednoramenných činiek na kladivovom stroji.

Variabilná odolnosť

Voľné závažia poskytujú neustály odpor pri vykonávaní akéhokoľvek cvičenia. Ako sa vaša krivka sily mení v rozsahu pohybu, ťažkosti s cvičením sa v určitých bodoch menia. ExRx.net zaznamenáva silu kladiva pomocou vačiek a pák s premenlivým odporom, aby zodpovedali vašej krivke sily počas cvičenia. To umožňuje nepretržité svalové napätie v celom rozsahu pohybu cvičenia.

Závažia

Všeobecne možno povedať, že na zariadenia s odolnosťou proti nárazu môžete použiť ťažšie závažia ako s voľnými závažiami. Štúdia uverejnená v novembri 2010 v časopise Journal of Strength and Condition Research Research zistila, že mužské subjekty vykonali omnoho ťažšie jednorazové maximum sily kladiva v porovnaní s voľnými váhami. Pri prechode z sily kladiva na ekvivalent hmotnosti zadarmo použite menšie závažia a postupne si zvyšujte svoju silu.

Zdroje (1)