Vhodnosť

Prečo mám na nohách veľa celulitídy?


Celulitída sa vyskytuje pozdĺž nôh, najmä u žien.

Obrazy modelov a celebrít v bikinách a sukniach majú takmer vždy hladkú pokožku bez jamiek. Ale pre skutočných ľudí je realita oveľa odlišná. Vedecký Američan uvádza, že 90 percent žien a 10 percent mužov má celulitídu a zdá sa, že celulitída je „štandardným“ spôsobom rozvoja tukov u žien, najmä v starnutí. K rozvoju celulitídy prispieva niekoľko faktorov a neexistuje žiadna úplne spoľahlivá liečba.

Čo spôsobuje celulitídu?

Slabý vzhľad celulitídy je spôsobený hrubými pruhmi spojivového tkaniva, ktoré pripevňujú pokožku k svalu. Keď tuk tlačí na pokožku a spojivové tkanivo, zvyšuje to výskyt celulitídy. Mnohé ženy začínajú rozvíjať celulitídu počas puberty, najmä pozdĺž bokov a stehien, ktoré sa často vyvíjajú pri ukladaní hormónov v množstve tuku. Akýkoľvek prírastok na hmotnosti však môže prispieť k rozvoju celulitídy a niektorí ľudia zistia, že s pribúdajúcim vekom získavajú viac celulitídy. S najväčšou pravdepodobnosťou dostanete celulitídu na stehná - najmä na chrbát stehien - ale môžete si ju nechať kdekoľvek na nohách.

Rizikové faktory

Celulitída by sa mala vnímať ako normálny typ tuku, ktorému sa väčšine žien takmer nedá vyhnúť. Niektoré faktory však môžu zvýšiť pravdepodobnosť rozvoja celulitídy alebo zvýšenia viditeľnosti celulitídy. MayoClinic.com zdôrazňuje, že nečinnosť, stres a používanie hormonálnej antikoncepcie môžu zvýšiť celulitídu. Starnutie spôsobuje, že pokožka stráca elasticitu, ale faktory životného štýlu, ktoré zrýchľujú starnutie pleti, napríklad opaľovanie, môžu spôsobiť, že vaša pokožka stratí pružnosť rýchlejšie, čo vedie k rozvoju celulitídy.

Cvičenie

Cvičenie je jedným z najúčinnejších spôsobov liečby celulitídy, pretože môže redukovať tuk. Ak je menej tuku, aby sa tlačilo proti spojivovému tkanivu, ktoré vytvára celulitídu, bude vaša pokožka vyzerať menej matne. Avšak aj pri pravidelnom cvičení je pravdepodobnejšie, že skôr znížite výskyt celulitídy, ako úplne.

Iné liečby

Podľa Mayo Clinic sú laserom a rádiofrekvenčným ošetrením dve sľubné nové techniky liečby celulitídy. Výsledky sú dočasné a trvajú približne šesť mesiacov. Celulitídové krémy, pilulky a podobné mimoburzové ošetrenie sú vo všeobecnosti neúčinné, hoci Mayo Clinic zdôrazňuje, že retinolový krém môže pomôcť. Liposukcia môže znížiť výskyt tuku a môže pomôcť redukovať tuk, ale v skutočnosti môže zvýšiť celulitídu.