Vhodnosť

Čo sa stane, keď cvičíte P90X dvakrát denne?


Cvičenia P90X sú notoricky náročné.

Thomas Northcut / Photodisc / Getty Images

P90X je fitness systém založený na DVD, ktorý si rýchlo získal obľubu. Podľa spoločnosti Forbes priniesol program ročný obrat v roku 2013 700 miliónov dolárov. Systém obsahuje odporúčania týkajúce sa stravovania, ako aj rutinné cvičenie, ktoré spája intenzívne kardiovaskulárne cvičenie s náročným silovým tréningom. Jeho tvorcovia odporúčajú absolvovať fitness test pred začiatkom P90X kvôli intenzite programu. Ak budete robiť program viackrát za deň, môže to pre vaše telo znamenať príliš veľa a vystaviť vás zvýšenému riziku zranení.

Odporúčané ďalšie tréningy

P90X ponúka doplnkové tréningy ako „Ab Ripper X“. Táto rutina dodáva vašej tréningovej rutine 15 až 20 minút. Pridanie týchto doplnkových tréningov do rutiny vás zvyčajne nepoškodí, ale stále môžu byť vyčerpávajúce. Ak máte zranenia alebo zdravotný stav, mali by ste sa pred ďalším cvičením porozprávať so svojím lekárom. V opačnom prípade nie je problém s pridaním doplnkov odporúčaných programom.

Riziká pretrénovania

Väčšina rutín P90X trvá 60 až 90 minút. Ak robíte úplný program dvakrát denne, môže to znamenať každý deň dve až tri hodiny cvičenia. Podľa Rice University, cvičebný program, ktorý spája intenzívne a zdĺhavé cvičenia s malým alebo žiadnym odpočinkom, vystavuje športovcov riziku syndrómu pretrénovania. P90X povzbudzuje praktických lekárov, aby cvičili šesť až sedem dní v týždni, čo je už veľmi intenzívna rutina. Ak počas dňa pridáte ďalšiu rutinu, eliminujete čas, ktorý vaše telo môže použiť na opravu. Pretrénujúci syndróm môže spôsobiť svalovú slabosť, únavu, problémy so spánkom a výkyvy nálady.

Nutričné ​​nerovnováhy a dehydratácia

Akékoľvek intenzívne cvičenie, vrátane P90X, kladie na vaše telo intenzívne požiadavky. Keď sa potíte, vaše telo stráca vodu. Ak nedoplníte túto vodu, môžete sa dehydratovať. Pri dvoch intenzívnych rutinách denne môže byť náročné získať dostatok vody. Tiež, ak nezvyšujete príjem potravy, môžete spáliť priveľa kalórií a spôsobiť podvýživu. Môžete tiež zistiť, že schudnete nezdravou rýchlosťou. Zdravé chudnutie by malo byť v rozmedzí jednej až dvoch libier za týždeň.

Zranenia a únava svalov

P90X sa vo veľkej miere spolieha na bežné postupy odporu, ako sú ťahy a vzpieranie. Ak zdvíhate váhy na viac, robíte každý deň dva tréningy na vzpieranie, vaše svaly môžu začať únavu. Keď sa vaše svaly unavia, je väčšia pravdepodobnosť, že upadnete, použijete nesprávnu formu alebo si vytvoríte nadmerné zranenia, ktoré môžu spôsobiť bolesť a napätie v jednom svale alebo v celom tele. Môžete si tiež vyvinúť zranenia, ako sú kmene a výrony, vďaka ktorým bude cvičenie vôbec nebezpečné.

Dosiahnutie rovnováhy

Nie je nič zlé na rozdelení jednej rutiny P90X na polovicu, aby ste to robili dvakrát denne, a to môže byť dobrá stratégia pre začiatočníkov, ktorí sa snažia robiť všetky cvičenia naraz. Ak máte pocit, že sa vám z P90X dosť nedostáva, poraďte sa so svojím lekárom alebo sa poraďte s osobným trénerom, ktorý vám poradí, ako správne cvičiť podľa svojich potrieb.