Vhodnosť

Je škodlivé nosiť pri chôdzi závažia členku a zápästia?


Váhy členku a zápästia zvyšujú náročnosť a prínos vašej prechádzky.

Thinkstock Images / Comstock / Getty Images

Chôdza nie je presne tým najrýchlejším spôsobom, ako sa dostať do formy, ale jej jednoduchosť a nízky vplyv z nej robia ideálne cvičenie pre tých, ktorí chcú schudnúť a pre tých, ktorí sa len chcú vyhnúť nárastu hmotnosti. Ak chcete zvýšiť náročnosť cvičenia bez toho, aby ste zvýšili svoje tempo, môžu byť užitočné hmotnosti členkov a zápästia - za predpokladu, že sú dostatočne ľahké, aby minimalizovali riziko zranenia.

Riziká hornej časti tela

Mnoho ľudí používa zápästie závažie, aby zvýšilo výzvu svojho kardio cvičenia, ale tieto jednoduché závažia môžu byť pri použití riskantné. Americká rada pre cvičenie podporuje používanie záťažových závaží počas kardio cvičenia, ale zdôrazňuje, že ak sú závažia príliš ťažké, riskujete namáhanie tela. Ťažké závažia na zápästí môžu viesť k bolesti svalov v ramenách a pažiach a bolesti kĺbov v lakťoch a zápästiach.

Riziká dolných častí tela

Aj keď je vaše spodné telo silné, používanie závažia na členok môže viesť k zraneniu. ACE varuje, že ťažké závažia členkov vás môžu nútiť zmeniť vašu mechaniku chôdze. Náhle zmeny v mechanike akejkoľvek kardio činnosti môžu viesť k zraneniam vrátane zranení pri nadmernom používaní. Napríklad, ak používanie závaží členkov spôsobí, že podniknete veľké a dramatické kroky, môže to zvýšiť vplyv na vaše kĺby.

Odporúčaná hmotnosť

Aj keď vaša telesná veľkosť a pohodlie pomocou silového tréningu čiastočne určujú vašu ideálnu hmotnosť pre hmotnosti členkov a zápästí, ACE navrhuje udržiavať hmotnosti v rozmedzí 1 až 3 libry. Pri tejto váhe je menej pravdepodobné, že v dôsledku používania závaží dôjde k poraneniu, ale závažia môžu ešte stále výrazne zvýšiť prospešnosť vašej chôdze.

Výhody použitia závažia na členok a zápästia

Napriek možným rizikám pri použití závažia na členok a zápästie môže byť správne použitie tohto príslušenstva prospešné. Podľa ACE môžu závažia zápästia až 3 libry zvýšiť váš srdcový rytmus až o 10 úderov za minútu a rýchlosť spaľovania kalórií až o 15 percent. Váhy členku s rovnakou hmotnosťou majú o niečo nižšie výhody, vrátane zvýšenia srdcového rytmu až o päť úderov za minútu a spálenie kalórií až o 10 percent.

Zdroje (1)