Výživa

Najzdravší spôsob, ako jesť vajcia


Vajcia môžu byť zdravé.

Jupiterimages / Polka Dot / Getty Images

Vajce boli dlhé roky démonizované ako nezdravé jedlo kvôli ich vysokému obsahu cholesterolu. Jedno veľké vajíčko obsahuje asi 208 miligramov cholesterolu - ale väčšina ľudí nevidí zvýšenie hladiny cholesterolu v krvi kvôli cholesterolu v potrave. Okrem toho sú vajcia skvelým zdrojom bielkovín spolu so základnými výživnými látkami, ako je vitamín A. Avšak spôsob, akým varíte vajcia, ovplyvňuje ich zdravosť.

Stratený

Hlavnou výhodou pytliactva na vajíčka je to, že nemusíte pridávať žiadny olej ani tuk. Uistite sa, že žĺtky sú úplne uvarené, pretože vajcia obsahujú vitamín nazývaný biotín, ktorý pomáha zdraviu vlasov a nechtov a aktivuje sa a vstrebáva sa až po úplnom uvarení. Svoje sázené vajcia podávajte na kúsok celozrnného toastu s trochou údeného lososa alebo chudej šunky, čím získate ďalšiu podporu proteínov.

Varený

Keď uvaríte vajíčko, žĺtok nie je vystavený vysokej horúčave. Keď sú vaječné žĺtky dlhodobo vystavené vysokému teplu a kyslíku, podľa Bowdena je cholesterol poškodený. Varenie vajec je tým najlepším riešením, pretože žĺtok nie je vôbec vystavený vzduchu. Mäkké alebo tvrdé varenie je v poriadku a ďalšou výhodou, ktorú varené vajcia ponúkajú, je to, že si ich môžete ráno uvariť a zobrať ich na prácu s nízkym obsahom sacharidov s vysokým obsahom bielkovín.

Miešaná

Na miešané vajcia používajte nelepivú panvicu a nemusíte pridávať žiadny tuk, čo pomáha šetriť kalórie. Ak sa rozhodnete použiť na zabránenie lepeniu vajíčok niečo, použite iba malé množstvo kokosového oleja, olivového oleja alebo masla. Pri zamiešaní vajíčok buďte opatrní - ak sa miešate na vysokej teplote a potom nechajte vajíčka sedieť, kým ich zjete, môže to viesť k poškodeniu cholesterolu v žĺtkoch, tvrdí Dr. Johnny Bowden, takže ich varte nízko a okamžite ich zjesť. Pridajte nasekané zmiešané vegetariáni do miešaných vajíčok, aby ste zvýšili príjem vitamínov a minerálov.

Vaječné bielky

Ak chcete znížiť príjem tuku, používajte iba vaječné bielky. Všetok tuk sa nachádza v žĺtku a hoci nie je nič zlé na tukoch vo vajciach, ak konzumujete iné jedlá s vysokým obsahom tukov počas celého dňa, možno budete chcieť znížiť množstvo tuku vo vašej rannej omelete. Nevýhodou žĺtok je, že podľa výživového odborníka Briana St. Pierra obsahujú všetky vitamíny a minerály, ako je vitamín D, vitamín A, luteín a zeaxantín.