Vhodnosť

Anaeróbna respirácia a zavlažovanie


Alaktický anaeróbny systém dodáva energiu pri vzlete sprinteru.

Jupiterimages / Pixland / Getty Images

Vaše telo má tri spôsoby výroby energie. Tieto systémy vám umožňujú vykonávať svoje každodenné činnosti a robiť dobre v športe. Váš fosfagénový systém vás dostane prvými 30 sekundami pohybu. Potom sa spustí váš anaeróbny systém. Poskytne vám až 180 sekúnd energie. Po niekoľkých minútach prevezme váš aeróbny systém. Plavci, bežci a cyklisti zvyčajne vystupujú za menej ako minútu. Tieto šprintéry sa preto silne spoliehajú na anaeróbne dýchanie. Svoju anaeróbnu silu môžete zvýšiť - a tak zlepšiť svoju schopnosť šprintovať - ​​zmenou tréningových protokolov a lepším výberom životného štýlu.

Zvýšte analógovú energiu

Pravidelné cvičenie zostáva najlepším spôsobom, ako zlepšiť svoje zdravie a pohodu. Vedci zostávajú rozdelení v tom, ako cvičenie vyvoláva tieto takmer zázračné účinky. Autori správy z apríla 2015 uverejnenej v Úradnom vestníku cvičebnej rehabilitácie vyhodnotili množstvo možných výhod osemtýždňového cvičebného programu. Protokol obsahoval mnoho druhov cvičení vrátane behu, skákania a zdvíhania. Po dvoch mesiacoch vykazovali ženy aj muži dramatický nárast anaeróbnej kapacity a sily. Účastníci tiež zlepšili svoje zloženie tela, vytrvalosť a silu.

Pochopiť hypoxické školenie

Vystavenie ľudí s hypertenziou krátkym obdobiam nedostatku kyslíka im pomáha bojovať proti tejto degeneratívnej chorobe. Tento protokol, známy ako „hypoxický tréning“, funguje tak, že posilňuje kardiovaskulárny systém, takže môže pomôcť športovcom zvýšiť úroveň ich kondície. Experiment opísaný v januárovom vydaní časopisu Journal of Strength and Condition Condition Research túto hypotézu testoval v sprinteroch. Výsledky ukázali, že nízky obsah kyslíka zvyšuje anaeróbnu silu bežcov. Je zaujímavé, že tréning s vysokým obsahom kyslíka neovplyvnil anaeróbnu silu. Mechanizmy týchto účinkov zostávajú neznáme, ale významnú úlohu môže zohrávať kyselina mliečna. Krátke záblesky intenzívneho cvičenia produkujú tento toxín, ktorý postupne spomaľuje atlétov. Podľa správy z januára 2018 hypoxické školenie výrazne znížilo produkciu mliečnych kyselín v sprinteroch.

Získajte spánok

Vedci už dlho vedeli o negatívnych účinkoch nedostatku spánku. Strata spánku ovplyvňuje telesné procesy od trávenia až po pamäť. Môže tiež zohrávať úlohu pri športových výkonoch. Hodnotenie z februára 2015 v športe medicíne sa zameralo na vzťah medzi nedostatkom spánku a anaeróbnou silou. Športovci z mnohých športov preukázali zníženie anaeróbnej sily s iba štyrmi stratami spánku za jednu noc. Títo športovci sa sťažovali aj na to, že po nedostatku spánku museli tvrdšie pracovať. Na základe týchto zistení autori tohto článku tvrdili, že negatívne zmeny v náladách účastníkov spôsobili pokles anaeróbnej sily. Túto myšlienku podporuje experiment opísaný v októbri 2017, Fyziológia a správanie. Táto štúdia testovala hormóny, únavu a náladu ženských futbalistiek po intenzívnej súťaži. Výsledky naznačujú, že nálady hráčov sa zhoršovali so zvyšovaním ich anaeróbnej únavy.

Vynechajte kofeín

Mnoho ľudí pije kofeín, aby zvýšilo svoju bdelosť. Športovci tiež používajú tento liek zvyšujúci výkon, pretože Svetová antidopingová agentúra v roku 2004 zrušila svoj zákaz kofeínu. Vzťah medzi príjmom kofeínu a anaeróbnou silou však zostáva nejasný. V správe z októbra 2014 v Európskom vestníku športu sa skúmali možné účinky používania kofeínu na cyklistické šprinty. Prekvapivo autori nenašli žiaden z údajných účinkov kofeínu na zvýšenie výkonnosti. Potom sa rozhodli dôkladnejšie vyhodnotiť svoje údaje. Vedci zistili, že príjem kofeínu zvýšil kyselinu mliečnu a mali podozrenie, že táto zmena pôsobí proti všetkým priaznivým účinkom kofeínu. Sprinters by sa preto mal vyhnúť kofeínu, pretože zvyšuje kyselinu mliečnu. Podľa článku z marca 2018 v časopise Preventive Medicine and Hygiene spôsobuje veľa vedľajších účinkov.