Športové

Aký je výškový rozdiel na nerovných tyčiach?

Aký je výškový rozdiel na nerovných tyčiach?We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Medzi dvoma mrežami umiestnenými v rôznych výškach sa hojdajú gymnastky.

Daniel Berehulak / Getty Images Šport / Getty Images

Nerovnomerné tyče sú prístrojom, ktorý používajú umelecké gymnastky, ktoré sa ohromujúco dostávajú medzi tyče. Zdá sa, že elitné gymnastky lietajú vzduchom s najväčšou ľahkosťou, ale nie je to ľahká úloha a môže to byť nebezpečné. Aby ste minimalizovali nebezpečenstvo, uistite sa, že vaše nerovné tyče majú primeraný výškový rozdiel.

Rozmery

Ako už názov napovedá, nerovnomerné tyčinky pozostávajú z dvoch tyčiniek rôznych výšok. Výška oboch tyčí sa meria od horného okraja tyčí po zem. Podľa pravidiel stanovených federáciou Internationale de Gymnastique musí byť kratšia tyč vysoká 1,70 metra alebo 67 palcov. Vysoká tyč je vysoká 2,50 metra alebo 98 palcov. To znamená, že výškový rozdiel medzi oboma tyčami je 0,80 metra alebo 31 palcov.

Nastavenie výšky

Vyššie gymnastky môžu mať problémy s používaním nerovných tyčí kvôli ich výške. Ako nápravu tohto problému zaviedla Federácia Internationale de Gymnastique v roku 2010 pravidlo, ktoré umožňuje gymnastom zvýšiť výšku nerovných tyčí o 10 centimetrov alebo približne o 4 palce. Táto úprava je povolená iba pre cvičencov, ktorí by sa inak dotýkali podlahy nohami, keď vystupujú na nerovných tyčiach. Obidve tyče sa však musia zdvihnúť, takže rozdiel vo výške zostane na 0,80 alebo 31 palcoch.

Možné zmeny

V roku 2013 Federácia Internationale de Gymnastique zvážila zvýšenie výšky nerovných tyčí pre všetkých konkurentov o 10 centimetrov. To by ukončilo to, čo federácia nazýva „namáhavými úpravami aparátu počas súťaží“. Federácia oznámila, že uskutoční štúdiu, ktorá preskúma možné účinky takejto zmeny, najmä s ohľadom na riziká, ktoré by mohla predstavovať pre gymnastky.

Ďalšie rozmery

Federácia Internationale de Gymnastique diktuje aj ďalšie rozmery nerovných tyčí. Samotné tyče musia mať šírku 4 centimetre alebo 1,6 palca. Dĺžka tyčí musí byť 240 centimetrov alebo 94 palcov. Aj keď jedna tyč musí byť 0,80 metra alebo 31 palcov, vyššia ako druhá, vzdialenosť medzi tyčami je oveľa väčšia, pretože nie sú umiestnené nad sebou. Vzdialenosť medzi tyčami sa meria diagonálne. Najvzdialenejšie oddeľovacie tyče sú 180 centimetrov alebo 71 palcov. Najbližšie k sebe môžu byť tyčky 130 centimetrov alebo 51 palcov.

Foto Kredity

  • Daniel Berehulak / Getty Images Šport / Getty Images