Výživa

Vysoké triclyceridy v strave


Vyprážané kuracie mäso a iné mastné potraviny majú vysoký obsah triglyceridov.

Jupiterimages / Liquidibrary / Getty Images

Triglyceridy sú jednou z hlavných chemických foriem tuku v potravinách av ľudskom tele. Mastné potraviny môžu zvyšovať hladinu triglyceridov v tele, čo môže zvyšovať riziko srdcových chorôb a iných zdravotných problémov. Dokonca aj potraviny s nízkym obsahom tukov môžu viesť k zvýšeniu hladiny triglyceridov, ak sú v potravinách vysoký obsah uhľohydrátov.

Triglyceridová funkcia

Triglyceridy sú vyrobené z troch molekúl mastných kyselín a molekuly nazývanej glycerol. Väčšina tuku v potrave je vo forme triglyceridov. Tučné tuky sa potom absorbujú a transportujú do krvného riečišťa, kde sa môžu spaľovať na energiu alebo ukladať v tukových bunkách. Pečeň je tiež schopná prevádzať niektoré triglyceridy na cholesterol. Okrem triglyceridov z potravy telo premieňa aj nadbytočné kalórie na triglyceridy.

Zdravotné riziká triglyceridov

Zvýšené hladiny triglyceridov, tiež známe ako hypertriglyceridémia, môžu spôsobiť zdravotné problémy. Hypertriglyceridémia je spojená so zvýšeným rizikom ochorenia koronárnych artérií, najmä u ľudí so zvýšenou hladinou cholesterolu. Ochorenie koronárnych tepien spôsobuje, že krvné cievy, ktoré dodávajú krv do srdca, sa zužujú alebo upchávajú a môžu viesť k infarktu. Vysoké koncentrácie triglyceridov v krvi môžu tiež spôsobiť pankreatitídu a cukrovku.

Hladiny triglyceridov

Hladiny triglyceridov sa prirodzene zvyšujú po jedle, takže hladiny triglyceridov sa zvyčajne merajú po celonočnom pôste. Normálne hladiny triglyceridov sú nižšie ako 150 miligramov na deciliter. Hraničné vysoké hladiny sú medzi 150 a 200 miligramami na deciliter. Hladiny triglyceridov medzi 250 a 500 miligramami na deciliter sú klasifikované ako vysoké a čokoľvek iné, čo je klasifikované ako veľmi vysoké hladiny vyššie ako 200, môže byť spojené so zvýšeným rizikom infarktu alebo mozgovej príhody.

Zníženie triglyceridov

Ľudia s vysokou hladinou triglyceridov majú veľa možností na zníženie ich hladiny. Zníženie množstva spotrebovaného tuku je dôležitá zmena stravovania, ale potraviny s vysokým obsahom uhľohydrátov - najmä rafinované uhľohydráty, ktoré sa ľahko premieňajú na triglyceridy - môžu tiež viesť k zvýšeniu triglyceridov. Diéty s vysokým obsahom chudého proteínu a vlákniny môžu pomôcť znížiť triglyceridy. Jesť viac ovocia a zeleniny je tiež súčasťou diéty znižujúcej triglyceridy, rovnako ako abstinencia od alkoholu. Cvičenie najmenej päťkrát týždenne a nahrádzanie rýb tukom s vysokým obsahom tuku môže tiež pomôcť znížiť hladiny triglyceridov.