Výživa

Vysokoenergetická čistá strava


Na zvýšenie kalórií v zemiakoch použite silnú smotanu a maslo.

Eising / Fotodisc / Getty Images

Čistá strava je určená pre ľudí, ktorí majú problémy so žuvaním alebo prehĺtaním. Potraviny na pyré z jedla musia byť hladké až do pudingovej konzistencie, aby sa uľahčilo ich jedenie. Niektorí ľudia na diéte s pyré môžu mať problémy s uspokojením svojich potrieb kalórií. Dieta s vysokým obsahom kalórií môže pomôcť zvýšiť príjem kalórií.

Zrná pre energiu

Zrná, ako je chlieb, ryža a obilniny, sú dôležitým zdrojom energie a ich dostatok vám pomôže zabezpečiť, aby vaše telo nespálilo svaly na palivo. Mali by ste sa zamerať na šesť až 11 porcií zŕn denne vo vysoko kalorickej diéte, kde jedna porcia sa rovná 1/2 šálky uvarených cestovín alebo obilnín alebo jednej 6-palcovej palacinky. V mixéri môžete pripraviť horúce cereálie, palacinky, francúzsky toast, ryžu a cestoviny.

Zvýšte kalórie mliečnymi výrobkami

Mliečne výrobky nie sú len dobrým zdrojom vápnika pre zdravie kostí, ale tiež pôsobia ako kalorický pomocník pri jedlách z pyré. Používanie mlieka ako tekutej bázy namiesto vody pri čistení pomáha zvyšovať kalórie. Zdravá strava s vysokým obsahom kalórií by mala obsahovať dve až tri porcie mliečnych potravín denne. Jedna dávka mlieka sa rovná 1 šálke mlieka alebo jogurtu. Na dosiahnutie maximálneho množstva kalórií v každom uhryze použite mliečne výrobky s plným obsahom tuku. Okrem mlieka si dobre vyberajú aj napínaný jogurt, tvaroh a omáčky zo syra. Ak nemôžete tolerovať mlieko, sójové mlieko predstavuje zdravú alternatívu.

Mäso s vysokým obsahom kalórií a mäsové náhradky

Mäso a mäsové náhradky sú dôležitým zdrojom bielkovín, ktoré sú potrebné na tvorbu telesného tkaniva. Vaša strava by mala obsahovať dve až tri porcie mäsa alebo náhradiek mäsa denne, pričom jedna porcia sa rovná jednému vajcu; 3 oz vareného mäsa, hydiny, rýb alebo tofu; alebo 3/4 šálky uvarenej fazule. Dobrým výberom pre diétu s vysokým obsahom kalórií je mäso a hydina s omáčkou, vajcia, vaječný šalát alebo tuniakový šalát, homos a hladké oriešky.

Ovocie a zelenina plná živín

Aj keď majú nízky obsah kalórií, ovocie a zelenina sú stále dôležitou súčasťou vašej stravy s vysokým obsahom kalórií, pretože sú zdrojom základných vitamínov a minerálov, ktoré potrebujete pre dobré zdravie, vrátane vitamínov A a C, horčíka a draslíka. Vaša strava by mala obsahovať dve až štyri porcie ovocia a tri až päť porcií zeleniny denne, pričom jedna porcia sa rovná 1/2 šálky šťavy alebo 1/2 šálky čisteného ovocia alebo zeleniny. Na zvýšenie kalórií v zelenine ich nalejte do silnej smotany a pridajte maslo alebo olej na zvýšenie kalórií. S ovocím môže pridanie medu alebo želé do pyré zvýšiť kalórie.

Kalorické zosilňovače

Zosilňovače kalórií pridávajú do vašich jedál z pyré ďalšie kalórie bez zvyšovania porcií. Sušené mlieko bez tuku, s 33 kalóriami na polievkovú lyžicu, je dobrým doplnkom kalórií, ktoré môžete pridať do horúcej cereálie, polievky, zemiakovej kaše a jogurtu. Olej, ako je olivový alebo rastlinný olej, má 50 kalórií na čajovú lyžičku a je vhodný na varenie mäsa a zeleniny. Môžete tiež pridať avokádo do pyré zo zeleniny alebo zŕn na zvýšenie kalórií.