Športové

Hokejový priezor vs. Klietka


Ligy mládeže si pri hraní hier vyžadujú celotvárové masky.

Photodisc / Photodisc / Getty Images

Hokej je šport, ktorý predstavuje vysoké riziko zranenia. Na väčšine úrovní hry ide o šport s vysokým kontaktom, ktorý spočíva v plácaní okolo vulkanizovanej gumovej puky paličkou pri vysokej rýchlosti. V prvých dňoch športu boli prilby voliteľné, ale v modernej hre sú povinné, spolu s priezormi alebo celoobličejovými klietkami. V závislosti od ligy, v ktorej hráte, môže byť potrebné jedno zariadenie pred druhým. Každý z nich ponúka svoje výhody a nevýhody pri hraní hier.

Hľadí

Hokejový priezor je vylisovaný kus číreho plastu, ktorý sa prichytáva k hokejovej prilbe, aby chránil oči, nos a hornú polovicu tváre pred vychýleným pukom, ako aj vyhasnuté palice, lakte a iné nebezpečenstvá na ľade. Šiltovka je temperovaná, čo zaisťuje trvanlivosť a je priesvitná až do konca. To poskytuje vysoký rozsah viditeľnosti a nebráni periférnemu videniu. Na rozdiel od klietky je však priehľadný plast pevný kus, ktorý neumožňuje prúdenie vzduchu, čo môže viesť k zahmlievaniu počas hry. Chránič je tiež náchylný k trvalým škrabancom a odieraniu, ktoré môžu blokovať zorné pole hráča. Vyžaduje si to výmenu priezoru a hráči často prechádzajú priezormi častejšie ako klietky.

Klietka

Na rozdiel od hokejového priezoru je hokejová klietka kovová a chráni celú tvár. Klietka sa pripevní k hornej časti prilby a obsahuje pánt, ktorý sa môže otáčať smerom nahor. Klietka tiež obsahuje bradový remienok, aby bola počas hry celá jednotka v bezpečí. Klietka na celú tvár poskytuje bežným hráčom na ľade najvyššiu možnú ochranu a umožňuje prúdenie vzduchu. Kým klietka nebude zahmlievaná, môže výrazne inhibovať výhľadu hráča, a to priamo vpredu, aj periférne. Klietka na celú tvár je vo všeobecnosti odolná a často vydrží tak dlho, ako sa zmestí na veľkosť hlavy hráča.

Mládežnícke ligy

Všetky oficiálne mládežnícke ligy vyžadujú celoobličejovú hokejovú klietku na hranie hier aj organizovanú prax. Od ligy Pee-Wee a Bantam cez vysokú školu musia hráči bez výnimky vždy nosiť celoobličej klietku. Aklimatizácia na hru s klietkou je pre hráčov na mladších úrovniach ľahšia a časom si hráč rozvíja schopnosť predvídať pukové cestovanie bez toho, aby ho jasne videl pri jeho vývoji.

Dospelé ligy

Ligy dospelých, či už súťaživé alebo rekreačné, často vyžadujú pri hrách a organizovaných cvičeniach aspoň hokejový priezor. Americká hokejová liga, profesionálna organizácia menšej ligy, vyžaduje, aby hráči nosili priezor. V roku 2013 Národná hokejová liga zaviedla pravidlo, že noví hráči NHL musia nosiť priezor a musia ich nosiť aj všetci hráči, ktorí hrali menej ako 26 hier. Pick-up hry a neformálne turnaje často nevyžadujú nič viac ako prilbu, ale hráči často nosia ochranný štít.