Výživa

Ideálne percento hmotnosti a telesného tuku pre 5 '4 "ženy


Ideálne percento hmotnosti a telesného tuku pre 5 '4 "ženy

Ideálna telesná hmotnosť ženy, ktorá je vysoká 5 stôp 4 palce, je založená na jej veľkosti rámu - zatiaľ čo jej ideálne percento telesného tuku závisí od jej kondície a osobných cieľov. Aj keď ideálne vzorce na výpočet telesnej hmotnosti zodpovedajú veľkosti rámu, nemusia byť úplne presné pre ľudí s množstvom svalovej hmoty. Je to preto, že sval váži viac ako telesný tuk.

Veľkosť rámu

Ženy, ktoré sú 5 stôp 4 palce, môžu určiť veľkosť rámu meraním obvodu zápästia pomocou pásky. Ak je tento počet menší ako 6 palcov, má žena malý rámik. Ak je jej veľkosť zápästia okolo 6 až 6,25 palca, má stredný rám a ak je obvod zápästia vyšší ako 6,25 palca, podľa MedlinePlus je klasifikovaná ako veľká veľkosť rámu.

Hamwi vzorec

Použitie vzorca Hamwi pomáha určiť požadovanú telesnú hmotnosť podľa veľkosti rámu. Podľa Kalifornskej štátnej univerzity je vzorec Hamwi pre ženy 100 libier za prvých 5 stôp výšky plus 5 libier za každý palec nad 5 stôp výšky. Odpočítajte 10 percent pre ženy s malými rámami a pridajte 10 percent pre ženy s veľkými rámami. Pomocou tohto vzorca Hamwi má 5-stopa-4-palcová žena ideálnu telesnú hmotnosť 108 libier, ak má malý rám, 120 libier, ak má stredný rám, a 132 libier, ak má veľký rám.

Grafy BMI

Tabuľky indexu telesnej hmotnosti (BMI) sú užitočné aj na určenie prijateľnej telesnej hmotnosti žien. Za zdravý BMI sa považuje hodnota medzi 18,5 a 24,9. Na základe týchto tabuliek BMI Národný ústav srdca, pľúc a krvi navrhuje, že rozsah zdravej hmotnosti pre ženy, ktoré sú vysoké 5 stôp a 4 palce, je 110 až 140 libier. Ženy, ktoré sú touto výškou a udržiavajú telesnú hmotnosť v rámci tohto normálneho rozsahu BMI, významne znižujú riziko vzniku chronických chorôb, ako sú srdcové choroby a cukrovka typu 2. Vypočítajte si BMI pomocou tejto kalkulačky BMI tu.

Telesný tuk

Aj keď má vysoké percento telesného tuku zvyšuje riziko ženy pri rozvoji chronických chorôb, jej telo si vyžaduje správne fungovanie minimálneho množstva telesného tuku. Podľa Americkej rady pre cvičenie by si ženy - bez ohľadu na ich výšku - mali udržiavať najmenej 10 percent, ale nie viac ako 31 percent, telesného tuku. ACE tiež uvádza, že ženy, ktoré pravidelne cvičia, by sa mali zameriavať na 21 až 24 percent telesného tuku a športovkyne by si mali udržiavať percentuálny podiel telesného tuku 14 až 20.

O autorovi

Erin Coleman je registrovaný a licencovaný dietológ. Je tiež držiteľkou bakalárskeho titulu v odbore dietetika a má bohaté skúsenosti z práce ako autorka zdravotníctva a pedagógka zdravia. Jej články sú publikované na rôznych webových stránkach o zdraví, výžive a fitnes.