Výživa

Čo je ideálna strata hmotnosti pri diéte s obmedzeným obsahom kalórií?


Každý týždeň sa odvážte, aby ste mohli sledovať svoj pokrok.

Creatas / Creatas / Getty Images

Pomerne a stabilne je vo všeobecnosti najlepšie pre bezpečné a efektívne chudnutie. Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb odporúča stratiť 1 až 2 libry týždenne. Ak ste však obézni a máte vysoké riziko zdravotných problémov, môže byť vhodná rýchlejšia strata hmotnosti.

Nízkokalorické diéty

Na dosiahnutie 1 až 2 kg za týždeň chudnutie je nízkokalorická strava často účinná. Ak vaša úroveň aktivity zostáva konštantná, zníženie vášho príjmu o 500 až 1 000 kalórií denne by vám malo pomôcť dosiahnuť tento ideálny úbytok hmotnosti. Národný ústav srdca, pľúc a krvi uvádza, že 1 000 až 1 600 kalórií je často bezpečná a účinná na chudnutie. Presnejšie povedané, 1 000 až 1 200 kalórií sú vhodné pre neaktívne ženy s hmotnosťou menej ako 165 libier a 1 200 až 1 600 kalórií sú užitočné pre väčšinu mužov, aktívne ženy a ženy s hmotnosťou 165 libier a viac.

Veľmi nízkokalorické diéty

Typická strata hmotnosti pri použití diéty s veľmi nízkym obsahom kalórií je podľa informačnej siete na kontrolu hmotnosti 3 až 5 libier za týždeň. Veľmi nízkokalorická strava, často označovaná ako VLCD, obsahuje 800 alebo menej kalórií denne a môže byť vhodná pre obéznych pacientov s bezprostredným zdravotným rizikom. Veľmi nízkokalorická strava sa má používať krátkodobo, zvyčajne približne 12 týždňov, a to len pod lekárskym dohľadom.

Výber váhy cieľa

Vaša cieľová váha je vysoko individualizovaná a líši sa podľa vašej výšky, histórie hmotnosti a preferencií. Môže to byť hmotnosť, na ktorú vyzeráte a cítite sa najlepšie, najnižšia váha, ktorú ste dosiahli ako dospelý, alebo ideálna telesná hmotnosť pre vašu výšku. Podľa University of Washington je ideálna hmotnosť pre ženy 100 libier na prvých 5 stôp výšky plus 5 libier na každý ďalší palec, čo je 115 libier pre 5-nohu 3-palcovú ženu. Ideálna telesná hmotnosť pre mužov je 106 libier na prvých 5 stôp výšky plus 6 libier na každý ďalší palec. Povoľte odchýlku 10 percent pre rozdiely vo veľkosti rámcov.

Odporúčaná suma

Snažte sa stratiť až 10 percent svojej pôvodnej telesnej hmotnosti a udržujte ju po dobu najmenej šiestich mesiacov, v súlade s Národným ústavom pre srdce, pľúca a krv. Po období udržiavania hmotnosti sa môžete pokúsiť schudnúť, ak je to potrebné. Tento typ programu na chudnutie je navrhnutý tak, aby vám pomohol dlhodobo schudnúť.

Udržiavanie hmotnosti mimo

Pravidelné cvičenie vám okrem chudnutia pri primeranom tempe a dlhodobej udržiavaní zdravej výživy pomôže udržať stratenú váhu mimo dobra. Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb odporúčajú dostať 60 až 90 minút cvičenia väčšinu dní v týždni, aby sa zabránilo opätovnému získaniu hmotnosti. Vyberte si z množstva aeróbnych cvičení, ako sú jogging, chôdza alebo jazda na bicykli, a odporové cvičenia, ako napríklad vzpieranie.