Športové

Vplyv chudnutia na beh maratónu

Vplyv chudnutia na beh maratónu


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Maratónci profitujú zo štíhlej konštrukcie.

Stu Forster / Getty Images Šport / Getty Images

Keď maratónci premýšľajú o vyradení minút z času dokončenia, zvyčajne myslia na rýchlostný tréning - opakovanie do kopca, tempo jazdy, intervalový tréning a podobné. Svoj čas však môžete zlepšiť aj zmenou zloženia tela. Ak vážite menej, je logické, že budete môcť bežať rýchlejšie. Ak máte na svojom rámiku niekoľko prebytočných libier, upravte výkon maratónu.

VO2 Max

Rýchlosť behu závisí od kapacity vášho tela na používanie kyslíka, ktorý je známy ako maximálny obsah VO2. Ak vážite viac, vaše telo potrebuje na prevádzku viac kyslíka. Ako hovorí Mel Williams, Ph.D, „čím viac vážite, tým viac kyslíka alebo energie potrebuje beh pri danej rýchlosti.“ Úbytkom hmotnosti znižujete potrebu kyslíka v tele. Tým sa zvýši VO2 max, čo vám umožní spustiť maratón rýchlejšie a menej energie.

Výpočet vplyvu na čas

Podľa Dr. Williamsa, „za každé 1 percento straty telesnej hmotnosti, predovšetkým ako telesný tuk, dôjde k približne 1-percentnému zvýšeniu rýchlosti jazdy.“ Ak teda vážite 200 libier a schudnete 20 libier tuku, môžete očakávať zvýšenie rýchlosti asi o 10 percent. Keby ste bežali tempom 9 minút na míľu, zrazilo by to 54 sekúnd za každú míľu. Počas 26,2 míľového maratónskeho kurzu to prinesie až asi 24 minút úspor.

Požadovaný telesný tuk

Aj keď je nízka percentuálna hodnota telesného tuku pre športovcov vo všeobecnosti lepšia, existujú obmedzenia. Na správne fungovanie potrebujete určité množstvo telesného tuku. Podľa webovej stránky o výžive športovcov v Montane State University by muži mali mať medzi optimálnym zdravím 15 až 20 percent telesného tuku. U žien je rozsah 20 až 25 percent. Ponorenie pod tieto úrovne môže poškodiť vaše zdravie a výkon maratónu.

Upozornenie

Pred začatím programu na chudnutie alebo intenzívneho cvičenia, ako je napríklad maratónový tréning, sa vždy porozprávajte s lekárom. Váš lekár môže zmerať percento telesného tuku a povedať, či máte akýkoľvek tuk stratený. Podľa Dr. Williamsa bude mať nadmerný úbytok hmotnosti nepriaznivý vplyv na výkon maratónu a môže spôsobiť hormonálne poruchy a dokonca aj predčasnú osteoporózu. Williams odporúča, aby maratónci nestratili viac ako jednu libru týždenne.

Foto Kredity

  • Stu Forster / Getty Images Šport / Getty ImagesKomentáre:

  1. Temuro

    Spáchaš chybu. Poďme o tom diskutovať. Napíš mi v PM.

  2. Bruhier

    Nájdem si cestu okolo tejto otázky. Človek môže diskutovať.

  3. Westley

    And what should be done in this case?Napíšte správu