Výživa

Čo je dôležitejšie: Kalórie alebo sacharidy?


Príliš veľa sacharidov môže viesť k nárastu hmotnosti.

BananaStock / BananaStock / Getty Images

Váš celkový príjem kalórií a uhľohydrátov je rovnako dôležitý pre udržanie zdravej hmotnosti a uspokojenie každodenných potrieb výživy. Váš celkový príjem kalórií určuje vašu telesnú hmotnosť. Ak sa však snažíte schudnúť, úprava príjmu sacharidov vám môže pomôcť znížiť príjem kalórií.

Požiadavky na kalórie

Vaše požiadavky na kalórie sú založené na vašej aktuálnej telesnej hmotnosti a úrovni aktivity. Aby ste si udržali svoju váhu, spoločnosť Harvard Health Publications odporúča konzumovať 13 kalórií za libru vašej telesnej hmotnosti, ak ste sedavý, 16 kalórií za libru, ak ste mierne aktívny, a 18 kalórií za libru telesnej hmotnosti, ak pravidelne cvičíte. Ak trpíte nadváhou alebo obezitou, jesť 10 kalórií za každú libru požadovanej telesnej hmotnosti denne, navrhuje University of Washington. Napríklad, ak je požadovaná telesná hmotnosť 120 libier, mali by ste sa snažiť spotrebovať 1 200 kalórií denne.

Požiadavky na uhľohydráty

Sacharidy poskytujú 4 kalórie na gram a sú hlavným zdrojom energie vášho tela. Dospelí by sa mali zamerať na minimálne 130 gramov sacharidov každý deň, podľa Ústavu medicíny. Ako hlavné zdroje uhľohydrátov si môžete vybrať z bohatých na živiny bohatých na sacharidy, ako sú celé zrná, ovocie, zelenina, strukoviny a nízkotučné mlieko alebo jogurt. Vyhnite sa vysoko spracovaným sacharidom a pridaným cukrom, ako je biely chlieb, biela ryža, sladkosti a sladké nápoje.

Zloženie stravy

Ak chcete pomôcť uspokojiť vaše každodenné potreby živín, postupujte podľa prijateľného rozsahu distribúcie makronutrientov v lekárskom ústave alebo AMDR, ktorý je vodítkom pre príjem sacharidov, bielkovín a tukov. Ústav medicíny odporúča, aby ste získali 45 až 65 percent svojho príjmu kalórií z uhľohydrátov, 10 až 35 percent z bielkovín a 20 až 35 percent kalórií z tukov. Keďže uhľohydráty poskytujú 4 kalórie na gram, pri dodržiavaní 2 000 kalórií potrebujete denne 225 až 325 gramov sacharidov.

Strata váhy

Zníženie príjmu kalórií alebo zvýšenie výdavkov na kalórie je efektívny spôsob, ako schudnúť, bez ohľadu na príjem sacharidov. Z prehľadu uverejneného vo vydaní Amerického časopisu pre klinickú výživu z roku 2008 vyplýva, že bielkoviny zvyšujú viac sýtosti ako uhľohydráty alebo tuky. Preto konzumácia diéty s nízkym obsahom sacharidov s vysokým obsahom bielkovín vám môže pomôcť znížiť množstvo kalórií, aby ste úspešne schudli. Zdravé potraviny bohaté na bielkoviny zahŕňajú chudé mäso, vaječné bielky, morské plody, hydinu bez kože, sójové výrobky, mliečne výrobky s nízkym obsahom tuku, seitan, strukoviny, orechy a semená.