Výživa

Dôležité potraviny na urýchlenie chudnutia


Tvaroh s nízkym obsahom tuku obsahuje 28 gramov bielkovín v šálke.

Eising / Fotodisc / Getty Images

Výber správnej kombinácie výživných potravín vám pomôže schudnúť zdravým tempom. Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb odporúča stratiť 1 až 2 libry za týždeň, čo je bezpečné, ale efektívne pre dlhodobý úspech pri chudnutí. Znížte svoj príjem každý deň o 500 až 1 000 kalórií, aby ste dosiahli tento cieľ. Väčšina žien potrebuje na chudnutie 1 000 až 1 600 kalórií denne, zatiaľ čo veľa mužov potrebuje 1 200 až 1 600 kalórií denne na účinné chudnutie, poznamenáva Národný ústav srdca, pľúc a krvi.

Potraviny s vysokým obsahom bielkovín

Zvyšovanie príjmu bielkovín vám môže pomôcť urýchliť váš úbytok hmotnosti kvôli účinku bielkovín na sýtosť a výdavky na energiu vyvolané energiou. Podľa prieskumu uverejneného v roku 2008 vo svojom vydaní „Súčasné stanovisko k endokrinológii, cukrovke a obezite“. Autori tohto prehľadu navrhli bielkoviny Pomáha tiež chrániť svalovú hmotu počas chudnutia. Potraviny s vysokým obsahom bielkovín, ktoré sú účinné pri chudnutí, zahŕňajú chudé mäso, morské plody, hydinu bez kože, vaječné bielky, sójové výrobky a seitan.

Potraviny bohaté na vlákna

Vláknina je druh uhľohydrátov, ktoré pomáhajú pri chudnutí, pretože zvyšujú sýtosť a uľahčujú jesť menej kalórií. Preskúmanie uverejnené v roku 2009 vydanie „Recenzie výživy“ zistilo, že vyšší príjem vlákniny znižuje riziko obezity. Autori tohto prehľadu navrhli jesť 14 gramov vlákniny na každých 1 000 kalórií, ktoré konzumujete. Potraviny bohaté na vlákninu zahŕňajú celé zrná, strukoviny, ovocie a zeleninu.

Mliečne výrobky s nízkym obsahom tuku

Pridanie nízkotučných mliečnych potravín do vášho stravovacieho plánu zvyšuje chudnutie a môže zlepšiť zloženie tela. Mliečne výrobky sú bohaté na bielkoviny, čo pomáha zvyšovať pocit sýtosti. Štúdia publikovaná v roku 2011 vydania Journal of Nutrition” zistila, že konzumácia diét s vysokým obsahom bielkovín bohatých na mliečne výrobky podporovala chudnutie, stratu tuku a zvýšenie chudej hmoty. Zdravé mliečne výrobky, ktoré môžu urýchliť vaše chudnutie, zahŕňajú nízkotučné mlieko, tvaroh, jogurt a syr so zníženým obsahom tuku.

Orechy a semená

Hoci orechy a semená s vysokým obsahom kalórií obsahujú, môžu pomôcť pri chudnutí, keď sa konzumujú s mierou. Štúdia uverejnená v roku 2010 v časopise "Nutrients" zistila, že konzumácia orechov neprispieva k obezite a môže zvýšiť chudnutie. Orechy a semená sú tiež bohaté na bielkoviny, čo prispieva k zvýšeniu sýtosti. Podľa prieskumu z roku 2008 uverejneného v The American Journal of Clinical Nutrition.

Potraviny, ktorým sa treba vyhnúť

Najlepšie je obmedziť alebo vyhnúť sa jedlám, ktoré poskytujú kalórie, ale málo prospešných živín. Držte sa ďalej od vysoko spracovaných potravín alebo potravín obsahujúcich pridaný cukor. Medzi príklady patria sódy, iné sladké nápoje, sladkosti, pečivo, rafinované zrná - napríklad biely chlieb a biela ryža - vyprážané jedlá, mäso s vysokým obsahom tuku a tuhé tuky, napríklad maslo a tukové prísady. Ak sa konzumujú v nadmernom množstve, môžu viesť k nárastu hmotnosti, obezite a zvýšenému riziku chronických chorôb.