Vhodnosť

Vnútorná bolesť stehien počas behu


Bolesť v teľine je bežná v rôznych športoch a šprinty sa nachádzajú v hornej časti zoznamu.

David De Lossy / Valueline / Getty Images

Keď beh beží dobre, vaše nohy môžu mať pocit, že sa pohybujú v dokonalej rytmickej symfónii. Počet zapojených svalov, šliach a kĺbov však znamená, že ste vždy len zlým krokom alebo ste odbočili od zranenia. Panva a stehno majú spoločné množstvo pohyblivých častí a bolesť pozdĺž vnútorného stehna je častou sťažnosťou.

Adductorová tendinitída

Svaly aduktora pochádzajú z panvy a stekajú pozdĺž vnútorných stehien. Ich funkciou je priblížiť stehná. Zrýchlenie alebo náhle zmeny smeru, ako je futbalista alebo atletický športovec, zdôrazňuje aduktorov, čo nakoniec vedie k bolestivému zápalu šliach spájajúcich svaly s panvovými kosťami. Bolesť je zvyčajne silnejšia pri slabinách a často vyžaruje takmer na koleno na jednej alebo oboch stranách. Zatiaľ čo aduktorský ťah alebo kmeň sa vyskytuje naraz, tendinitída je chronickým dôsledkom viacerých malých porúch. Liečba zahŕňa prestávku od behu, námrazy, protizápalové lieky a v tvrdohlavých prípadoch rehabilitačné cvičenia.

Športová kýla

Športová kýla, známa tiež ako Gilmoreova slabina alebo atletická pubalgia, je bežná u bežcov a iných športovcov, ktorí vykonávajú opakujúce sa pohyby, napríklad kopanie, ktoré zdôrazňujú oblasť slabín a panvy. Vyskytuje sa ako dôsledok akútneho alebo chronického poškodenia svalového plášťa spojujúceho dolné brušné svaly s trieslovinovým ligamentom slabín a je často nesprávne diagnostikovaný ako aduktorský kmeň kvôli lokalizácii bolesti. Líši sa od klasickej prietrže, pri ktorej vyčnieva slučka čreva zo slabého miesta v brušnej stene. Chirurgia je liečba voľby pre pretrvávajúcu športovú prietrž, ktorá nereaguje na posilňovacie cvičenia; vďaka pokrokom v laparoskopických technikách môžete byť späť v behu do štyroch až šiestich týždňov od zákroku.

Kĺbová dysfunkcia SI

Sacroiliac, alebo SI, dysfunkcia kĺbov je jedným z mnohých zranení, ktoré sa môžu prejaviť ako bolesť vnútorného stehna, aj keď skutočná patológia sa vyskytuje niekde inde. Tento kĺb spája krížovú kosti, trojuholníkovú kosť na spodnej časti chrbtice, s bedrovým hrebeňom panvy. Tento silný kĺb prenáša sily z bokov a nôh hornej časti tela a pôsobí tak, že tlmí nárazy. Dysfunkcia kĺbov SI často uniká diagnóze v dôsledku postúpenia bolesti dolnej časti chrbta a nohy, ako aj vnútorného stehna. Počiatočná liečba zahŕňa odpočinok, ľad, teplo a lieky a na úplné vyriešenie problému budete možno potrebovať fyzickú terapiu.

Osteitis Pubis

Osteitída pubis alebo poškodenie pubertálnej kosti je typ nadmerného užívania, ktoré často napodobňuje kmeň aduktora alebo tendinitídu aduktora. Cez príponu „- zápal“ nemusí v skutočnosti existovať žiadny zápal. Okrem vyžarovania okolo vnútorného stehna na jednej alebo oboch stranách sa nepohodlie typicky sústreďuje na samotnú ochlpenie kosti, v stredovej línii pod spodným bruchom. Liečba nevyhnutne zahŕňa oddychový čas - niekedy aj niekoľko dní, ale v závažných prípadoch až tri mesiace. Na zmiernenie príznakov môžete užívať protizápalové lieky, ako napríklad ibuprofén.