Športové

Intervalový tréning pre futbal


Členovia mužských tímov USA vedú tréningový beh.

Kevork Djansezian / Getty Images Šport / Getty Images

Najlepší futbalisti sveta vykonávajú intervalový tréning, aby zvýšili svoju rýchlosť a vybudovali svalovú vytrvalosť. Podobne ako iné oddiely na celom svete aj národný tím mužov USA používa túto stratégiu na prípravu na svoje kvalifikačné zápasy. Vŕtačky, ktoré si vyžadujú neustály pohyb, ktorý prepína medzi chôdzou, joggingom alebo behom, môžu viesť k lepšiemu výkonu hry pre váš tím.

Sprinty polí

Mužský národný tím vykonáva poľné sprinty rozdelením do dvoch skupín na opačných koncoch poľa. Obe skupiny behajú dve minúty, potom sprintu po dobu 30 sekúnd. Jazdia ďalších 30 sekúnd, aby sa zotavili, potom znova šprintujú po dobu 30 sekúnd. Toto cvičenie je možné vykonať aj samostatne. Iný typ poľného sprintu vyžaduje účasť v tíme, pričom všetci hráči sa po pomalom rozcvičení zoradia na vedľajšiu koľaj. Tréner kričí “go, ” a vodca šprintuje dopredu, beží po obvode ihriska, zatiaľ čo ostatní hráči pokračujú v joggingu. Keď dorazí k poslednému hráčovi, vráti sa k joggingu a nový prvý hráč sa rozprestiera okolo ihriska.

Hry pre malé strany

Malé hry s menej ako šiestimi hráčmi môžu byť tiež použité ako forma intervalového tréningu. Aj keď 1v1 alebo 2v2 nemusia okamžite prísť na myseľ ako typ intervalového tréningu, ukázalo sa, že tieto cvičenia sú rovnako účinné pri zlepšovaní aeróbnej kapacity. Dalo by sa urobiť stretnutie s dvoma hráčmi, ktoré trvajú 30 až 90 sekúnd. Po vypršaní času sa títo hráči vydajú na odpočinok, zatiaľ čo noví hráči nastúpia na ihrisko. Každý hráč by sa mal zúčastniť piatich až 10 sád striedaných s dobami odpočinku.

Fartleks

Švédi pre rýchlu hru, prdci, ako už názov napovedá, zahŕňajú beh pri striedavých rýchlostiach. Kočky si môžete precvičiť v neštruktúrovanom formáte, napríklad nechať jedného hráča zvoliť rýchlosť a vzdialenosť behu pred odovzdaním role vedúceho inému hráčovi, alebo si môžete zvoliť viac definovaných aktivít. Pre tieto by ste mohli vyskúšať model, ktorý strieda tvrdý beh po dobu troch minút s jednoduchými krokmi opakovanými jeden až šesť minút, ktoré sa opakujú šesť až osemkrát. Môžete ho tiež kombinovať s reláciou s tromi opakovaniami, ktorá zahŕňa jogging, tvrdý beh, šprinty, chôdzu a dokonca aj spätný chod, pričom každý trvá 30 až 60 sekúnd.

Kyvadlová doprava beží

Pri raketoplánových behoch sa futbaloví hráči postavia na bránkovú čiaru a šprintujú na šesťmiestnu líniu a späť. Zvyšok po dobu 10 až 15 sekúnd, potom šprint na 18 yardovú čiaru a späť; odpočiňte si znova. Sprint na stred poľa a späť, potom odpočinok. Sprint na 18 yardovú líniu, odpočinok; šprint na šesť yardovú líniu, zvyšok. Týchto päť sprintov tvorí jedno opakovanie. Alebo vyskúšajte štyri 120-yardové jazdy pri polovičnej rýchlosti. Pri každom z nich prejdite späť na začiatočný riadok obdobia obnovy. Intervalová relácia sa končí cvičeniami na nohách, ako je napríklad driblovanie alebo absolvovanie cvičení.