Vhodnosť

Jogging & Spine


Ochranu chrbtice môže pomôcť vhodná obuv a technika joggingu.

Aidon / Lifesize / Getty Images

Jogging môže byť efektívnym spôsobom udržiavania fyzického zdravia a vytvárania pocitu pohody. Dá sa to urobiť aj kdekoľvek a je veľmi cenovo dostupné. Jogging nemá rovnakú povesť vysokej intenzity ako beh, ale ľudia s bolesťou dolnej časti chrbta alebo ľudia zotavujúci sa z operácie chrbta sa môžu pýtať, či je jogging potenciálne nebezpečný pre chrbticu. Aj keď jogging, rovnako ako každá fyzická aktivita, predstavuje určité riziko, pretože väčšina joggingu nebude mať negatívny vplyv na chrbticu.

Bolesť krížov

Pretože jogging vyžaduje opakovaný pohyb a náraz, ľudia s bolesťou dolnej časti chrbta môžu podľa Spine-Health.com zistiť, že jogging zhoršuje citlivosť chrbtice. Jogging môže zhoršiť bolesť dolnej časti chrbta a môže tiež spôsobiť vážne problémy, ako je ischias, stav zahŕňajúci bolesť nôh, slabosť a necitlivosť. Môžete mať svalové kŕče alebo bolesť sústredenú pozdĺž dolnej časti chrbta. Ak k tomu dôjde, prerušte jogging. Bolesť môže byť liečená odpočinkom, jemným rozťahovaním, ľadovým obalom, tepelnou terapiou alebo voľne predajnými zápalovými liekmi. Ak bolesť alebo nepríjemné pocity v mieche pretrvávajú, navštívte lekára. Ak v súčasnosti trpíte bolesťami chrbta, nezačínajte režim joggingu bez konzultácie so svojím lekárom.

Chrbtica a terén

Rôzne terény ovplyvňujú chrbticu rôznymi spôsobmi. Napríklad jazda na mäkšom povrchu, ako je napríklad dráha, je výhodnejšia ako búšenie na tvrdý chodník. Vyhnite sa kopcom, najmä ak ste práve začínajú jogovať. Ak chcete zahrnúť jogging do kopca, zvoľte si kopec z kopca. Americká národná lekárska knižnica uvádza, že pohyby z kopca poskytujú väčší rozsah pohybu chrbtice v porovnaní so stupňami do kopca. Použitím eliptických strojov môžete tiež obnoviť behanie s menším dopadom. Tieto stroje môžu byť navrhnuté tak, aby sa pohybovali s telom a ponúkali menší odpor, aby sa predišlo chveniu chrbtice.

Neobviňuj jogging

Aj keď fyzické nároky na jogging môžu spôsobiť nepríjemné pocity v oblasti chrbtice alebo chrbta, podľa Inštitútu pre laserovú chrbticu môžu byť vinníkom ďalšie faktory, ktoré nesúvisia s touto činnosťou. Vaša celková kondícia, typ tela a ďalšie genetické faktory môžu prispievať k bolesti chrbtice. Problém môže byť aj nesprávna obuv, preto noste dobre čalúnené topánky, ktoré nie sú opotrebované. Udržujte plecia a svaly chrbta uvoľnené a vyvarujte sa toho, aby ste sa držali v príliš zvislej polohe. Vyhnite sa odrážaniu a posilňujte svaly jadra a chrbta, aby ste chránili chrbticu. Emory Healthcare varuje, že jednotlivci by sa nemali vyhýbať príliš tvrdému tlačeniu alebo pokusom o jogging, ktorý by mohol byť príliš ťažký, aby sa predišlo zraneniu.

Alternatívy k behu

Ochrana chrbtice má prednosť pred začiatkom alebo udržiavaním bežeckej rutiny. Najmä jedinci s komplikáciami chrbta, ako je degeneratívna choroba diskov, by sa mali vyhnúť joggingu. Ak hľadáte aeróbne cvičenie, spoločnosť Spine-Health.com odporúča schodový horolezec, eliptický stroj alebo vodný aerobik.

Zdroje (2)


Pozri si video: SuperM 슈퍼엠 Jopping MV (Október 2021).